ακολουθεί: 10:00-12:00

Σύνδεση με Real fm - (Νίκος Χατζηνικολάου)

e-radio logo

Η εκδίκηση της Μπάγερν

Η Μπάγερν κέρδισε την Ίντερ μέσα στο Μιλάνο και με τη νίκη της πήρε προβάδισμα για την πρόκριση αλλά και εκδίκηση για την ήττα στον περσινό τελικό.

Η Μπάγερν είχε την κατοχή (55%) της μπάλας και αρκετά καλή κυκλοφορία αλλά οι περισσότερες ευκαιρίες άνηκαν στους Μιλανέζους. Η Ιντερ υιοθέτησε ένα άμεσο στυλ ποδοσφαίρου και προσπαθούσε με γρήγορες μπαλιές κυρίως του Σνάιντερ, και συνδυασμούς  να κάνει την ζημιά. Οι Ετό και Στάνκοβιτς άλλαζαν διαρκώς θέσεις στην επίθεση δημιουργώντας ρήγματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων που έμπαζε από τα αριστερά.

Στο 22’ ο Ετό έβγαλε τετ-α-τετ τον Καμπιάσο αλλά ο Κραφτ έκλεισε γρήγορα τον Αργεντινό και απέκρουσε το σουτ του.  Δύο λεπτά αργότερα η Μπάγερν απείλησε με τους… «Ρομπερί». Ο Ολλανδός σέντραρε από τα δεξιά ο Γάλλος έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Σέζαρ.  Στο 32’ ο 22χρόνος Κραφτ, που καθιερώθηκε μόλις μετά τη επανεκκίνηση της Μπουντεσλίγκα ως το «νούμερο 1» των Βαυαρών, έκανε παγκόσμιας κλάσης απόκρουση σε δυνατό σουτ του Ετό και διατήρησε το 0-0. Ο Φαν Χαάλ άλλαξε στο 38’ τον Πράνιτς με τον Μπρένο, περνώντας αριστερό μπακ τον Μπαντστούμπερ για να περιορίσει την δραστηριότητα τον Ετό και Μαϊκόν. Ο τελευταίος βρέθηκε σε θέση βολής στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου από πλάγια θέση αλλά αστόχησε.  Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους (47’), ο Ρόμπεν σέντραρε από τα δεξιά αλλά ο Γκόμεζ δεν έπιασε όπως θα ήθελε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Στο 54’ μετά από λάθος της Ιντερ στο κέντρο, ο  Ρόμπεν έκανε επέλαση, απέφυγε δύο αντιπάλους και σούταρε στο αριστερό δοκάρι! Τρία λεπτά αργότερα, ο Κραφτ έπεσε για να διώξει προσπάθεια του Ετό και ενώ βρισκόταν εκτός θέσης, ο Καμπιάσο στο ριμπάουντ αστόχησε απελπιστικά! Στο 73’ ο Ρινόκια τραυματίστηκε κι έδωσε την θέση του στον Καρζά με τον ρυθμό του αγώνα να πέφτει και τα λάθη να αυξάνονται. Φτάσαμε στα τελευταία λεπτά όπου η Ιντερ πίεσε πολύ για το γκολ της νίκης. Στο 84’ σε μακρινό φάουλ του Σνάιντερ η μπάλα βρήκε στο τοίχος και κατέληξε  στην εξωτερική πλευρά διχτυών. Από το κόρνερ που ακολούθησε ο Τιάγκο Μότα απείλησε αλλά ο Κραφτ ήταν σε ετοιμότητα. Στο 87’ ο Ετό έπιασε ένα επικίνδυνο σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Κόντρα στην ροή του αγώνα η πρωταθλήτρια Γερμανίας πέτυχε το γκολ στο 90’. Ο Ρόμπεν εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ, ο Ζούλιο Σέζαρ δεν κατάφερε να κρατήσει τη μπάλα και ο Γκόμεζ από κοντά στη  επαναφορά έδωσε τη νίκη στην Μπάγερν!  Ο διεθνής Γερμανός στράικερ έφτασε τα επτά γκολ στην εφετινή διοργάνωση και έδωσε το πλεονέκτημα στους Βαυαρούς εν όψει της ρεβάνς του Μονάχου στις 15 Μαρτίου.

ΙΝΤΕΡ: Σέζαρ, Μαϊκόν, Ρανόκια (73’ Καρζά), Λούσιο, Κίβου, Ζανέτι, Καμπιάσο, Τιάγκο Μότα, Σνάιντερ, Στάνκοβιτς, Ετό ΜΠΑΓΕΡΝ: Κραφτ, Λαμ, Τιμόστσουκ, Μπαντστούμπερ, Πράνιτς (37’ Μπρένο), Λουίζ Γκουστάβο, Σβάινσταϊγκερ, Ριμπερί, Ρόμπεν, Μίλερ, Γκόμεζ

πηγή:goalday.gr