ακολουθεί: 07:00-08:00

Σύνδεση με Real Fm

e-radio logo

Καθάρισε ο Μέσι

Το 100ο παιχνίδι του Πεπ Γκουαρδιόλα στον πάγκο της Μπαρτσελόνα συνδυάστηκε με εντός έδρας νίκη επί της Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Οι Βάσκοι έκαναν ό,τι ήταν δυνατόν για να φύγουν με θετικό αποτέλεσμα από το «Καμπ Νου». Παρά την ψυχρολουσία του 3′, όταν ο Άλβες (φεύγοντας από αντικανονική θέση) έδωσε μισό γκολ στον Βίγια, οι παίκτες του Καπαρός πίεσαν, είχαν μια τρομερή ευκαιρία σε κεφαλιά του Γιορέντε και βρήκαν το γκολ στο 50′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ιραόλα, αποκτώντας δικαίωμα στην ελπίδα. Όμως ο Λιονέλ Μέσι είχε διαφορετική άποψη. Μπορεί αρχικά να μην του δόθηκε πέναλτι, αφού πρώτα εξέθεσε την άμυνα της Μπιλμπάο, ωστόσο στο 77′ «εκτέλεσε» από κοντά τον Ιραϊθόθ και διαμόρφωσε το 2-1 στο 250ο παιχνίδι του με τους πρωταθλητές (έχει πετύχει με αυτό της Κυριακής 168 γκολ).

Νίκη και για τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία επικράτησε 2-0 της Λεβάντε. Με αυτήν τη επιτυχία μάλιστα ο Ζοσέ Μουρίνιο συμπλήρωσε 9 χρόνια αήττητος σε εντός έδρας παιχνίδια πρωταθλημάτων, με Πόρτο, Τσέλσι, Ίντερ κι εσχάτως Ρεάλ Μαδρίτης. Όπως αποδείχθηκε η «βασίλισσα» είχε εύκολο έργο με αντίπαλο την ομάδα του Λουίς Γκαρθία κι έφτασε στη νίκη χάρη στα τέρματα που σημείωσαν οι Μπενζεμά (7′) και Καρβάλιο (41′). Στο δεύτερο ημίχρονο δεν χρειάστηκε να φορτσάρει, μια και στο μυαλό της ήταν το ματς του Τσάμπιονς Λιγκ με τη Λιόν.

Η Βιγιαρεάλ έχασε επιπλέον έδαφος στη μάχη της τρίτης θέσης. Μολονότι προηγήθηκε με τον Μάρκο Ρουμπέν στο 35′, άφησε δύο βαθμούς μετά το 1-1 με τη Μάλαγα στο «Μαδριγάλ», το οποίο διαμόρφωσε ο Ουρουγουανός Φερνάντες στο 82′. Παρά το βαθμό πάντως η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι παρέμεινε στην τελευταία θέση του πίνακα, αγνοώντας από τις 2 Ιανουαρίου. Όχι πάντως πως η τρίτη Βαλένθια πήγε καλύτερα, παραχωρώντας «λευκή» ισοπαλία στη Σπόρτινγκ Χιχόν. Μία άλλη ομάδα της Ανδαλουσίας που μάχεται για την αποφυγή του υποβιβασμού, η Αλμερία, πέταξε την ευκαιρία για τη νίκη απέναντι στη Λα Κορούνια, δεχόμενη γκολ στο τέταρτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Μάλιστα ισοφαρίστηκε από τον τερματοφύλακα της Ντεπορτίβο Αρανθούμπια, ο οποίος είχε προωθηθεί στην τελευταία φάση του αγώνα (εκτέλεση κόρνερ). Η ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα είχε προηγηθεί με τον Πιάτι στο 47′.

Μετά από τρεις αγωνιστικές η Σεβίλλη βρήκε το δρόμο για τη νίκη. Το 1-0 επί της Έρκουλες στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» ήρθε μετά από προσπάθεια του Ιβάν Ράκιτιτς στο 21′ Έκτοτε οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε ένα παιχνίδι κέντρου χωρίς πολλές ευκαιρίες.

Στη μετά Καμάτσο εποχή, η Οσασούνα παρουσιάστηκε τρομερά βελτιωμένη. Οι «ροχίγιος» επωφελήθηκαν των κενών στην άμυνα της Εσπανιόλ και παίρνοντας από νωρίς τα ηνία έφτασαν στο ευρύ 4-0. Ο Νέκο άνοιξε το σκορ στο 13′, ενώ οι Νεκουνάμ, Λόλο και Σοριάνο έδωσαν διαστάσεις στην επιτυχία της ομάδας από την Παμπλόνα, η οποία πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Τα αποτελέσματα της  24ης αγωνιστικής Βαλένθια-Σπόρτινγκ Χιχόν 0-0 Ρεάλ Μαδρίτης-Λεβάντε 2-0 (6′ Μπενζεμά, 41′ Καρβάλιο) Σαραγόσα-Ατλέτικο Μαδρίτης 0-1 (66′ Aγουέρο) Βιγιαρεάλ-Μάλαγα 1-1 (35′ Ρουμπέν – 82′ Φερνάντες)

Χετάφε-Σανταντέρ 0-1 (88′ Πινίγιος)

Αλμερία-Λα Κορούνια 1-1 (47′ Πιάτι – 94′ Αρανθούμπια)

Οσασούνα-Εσπανιόλ 4-0 (13′ Νέκο, 55′ Νεκουνάμ, 80′ Λόλο, 88′ Σοριάνο)

Σεβίλλη-Έρκουλες 1-0 (21′ Ράκιτιτς)

Μπαρτσελόνα-Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-1 (3′ Βίγια, 77′ Μέσι – 50’πεν. Ιραόλα)