listen live

ακολουθεί:

e-radio logo

Ελπίζει πλέον σε θαύμα

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε δίκαια στην Τούμπα από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 0-1 για τον πρώτο αγώνα της φάσης των «32» του Europa League.

Στις… δάφνες του πρώτου 25λεπτου έμειναν οι παίκτες του Μάκη Χάβου, που δεν κατάφεραν από το σημείο εκείνο και μετά να παίξουν στα ίσα του Ρώσους και έχασαν χάρη σε τέρμα του Νέτσιντ στο 29ο λεπτό.

Πλέον, η ρεβάνς της ερχόμενης Τρίτης είναι πάρα πολύ δύσκολη και οι παίκτες του «Δικεφάλου του Βορρά» θα πρέπει να υπερβάλουν εαυτόν για να πάρουν την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο αγώνας

Εν αντιθέσει με την εικόνα του ΠΑΟΚ στα 2/3 του αγώνα, το ξεκίνημα ήταν αρκούντως εντυπωσιακό και το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν τουλάχιστον σε μια από τις τελικές προσπάθειές τους στα πρώτα 20 λεπτά ήταν αδικία. Όμως, στο ποδόσφαιρο μετράει η ουσία και τα γκολ και εκεί οι παίκτες του Μάκη Χάβου πήραν κακό βαθμό, μιας και δεν μπόρεσαν να… πληγώσουν τα δίχτυα του Ακινφέεβ.

Αφού, λοιπόν, δεν το κατάφερε ο ΠΑΟΚ με την εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια στο 11′, με τον Σαλπιγγίδη ένα λεπτό μετά (και στις δυο περιπτώσεις απέκρουσε ο πορτιέρε της ΤΣΣΚΑ), αλλά ούτε στην φάση του 15′ όταν ο Βιεϊρίνια θέλησε να πασάρει στον επερχόμενο Τσουκαλά αντί να τελειώσει μόνος του την φάση από καλή θέση, μίλησε ο νόμος του ποδοσφαίρου και οι Ρώσοι ευτύχησαν να πανηγυρίσουν πρώτοι (και τελευταίοι…).

Αν και θα μπορούσε ο Τόσιτς να τελειώσει καλύτερα την φάση στο 26′, όταν σημάδεψε την… εξέδρα αντί το τέρμα του Χαλκιά, τρία λεπτά μετά ο Σενίκοβ έκανε σέντρα από τα αριστερά, ο Νέτσιντ κοντρόλαρε ωραία με το στήθος (έκανε λάθος εκτίμηση ο Τσιρίλο) και με αριστερό σουτ νίκησε τον Χαλκιά για το 0-1, που έμελλε να μείνει ως το τέλος της αναμέτρησης.

Μάλιστα, ο Χαλκιάς ενήργησε εξαιρετικά και σε δυο περιπτώσεις στο 37′ και στο 43′, αλλά στη μεν πρώτη κατάφέρε να νικήσει τον Ντουμπιά, ο οποίος πέρασε δυο παίκτες του ΠΑΟΚ και βρέθηκε φάτσα-κάρτα με τον Έλληνα τερματοφύλακα, στη δε δεύτερη, ο Νέτσιντ πλάσαρε από αριστερά, αλλά ο Χαλκιάς είπε και πάλι «όχι».

Απογοητευτικός στην επανάληψη…

Οσοι περίμεναν την αντίδραση του ΠΑΟΚ στο β΄ ημίχρονο, διαψεύστηκαν με τον χειρότερο τρόπο, αφού η ελληνική ομάδα δεν κατάφερε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική και μόνο σε 1-2 περιπτώσεις με τον Ελ Ζαρ μπόρεσε να ενοχλήσει τον Ακινφέεβ, ο οποίος ήταν «θεατής» στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου 45λεπτου.

Η ομάδα του Μάκη Χάβου περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, ενώ οι Ρώσοι, όσο περνούσε ο χρόνος, έβλεπαν ότι με τον έναν ή τον άλλο άλλον τρόπο θα έπαιρναν τη νίκη και δεν χρειάστηκε να ρισκάρουν ιδιαίτερα. Απλά, φύλαξαν τα νώτα τους, είχαν κάποιες φάσεις που θα μπορούσαν να φτάσουν και σε δεύτερο γκο, όμως το 0-1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Αντρέ Μάρινερ.

Καλή η διαιτησία του Άγγλου ρέφερι, που πάντως δεν είχε την δύσκολη φάση. Όσο για τον κόσμο του ΠΑΟΚ, ήταν εξαιρετικός, φωνάζοντας σε όλη την διάρκεια του ματς, ενώ στο τέλος -παρά την πίκρα του- χειροκρότησε τους παίκτες για την προσπάθειά τους απέναντι σε έναν εμφανώς ποιοτικότερο αντίπαλο.

Διαιτητής: Αντρέ Μάρινερ (Αγγλία)

Κίτρινες: Βιεϊρίνια – Μαμάεφ, Ναμπάμπκιν

ΠΑΟΚ (Μάκης Χάβος): Χαλκιάς (46΄ Κρέσιτς), Σνάουτσνερ, Λίνο, Κοντρέρας, Τσιρίλο, Γκαρσία, Βιτόλο (57΄ Ελ Ζαρ), Τσουκαλάς, Βιεϊρίνια, Ίβιτς (70΄ Αθανασιάδης), Σαλπιγγίδης.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Λεονίντ Σλούτσκι): Ακινφέεφ, Ναμπάμπκιν, Σενίκοφ, Ιγκνάσεβιτς, Β. Μπερεζούτσκι, Μαμάεφ, Σεμπέρας, Κάουνα (66΄ Αλντόνιν), Τόσιτς, Ντουμπιά (85΄ Τζαγκόεφ), Νέσιντ.