ακολουθεί: 16:00-18:00

Σύνδεση με Real fm - (Γιώργος Γεωργίου)

e-radio logo

Ελπίδες στην Ρεάλ

Μετά από 16 σερί νίκες η Μπαρτσελόνα έμεινε στο 1-1 με τη Χιχόν και έδωσε εκ νέου ελπίδες στη Ρεάλ για τη διεκδίκηση τού τίτλου..

Το αποτέλεσμα αυτό στέρησε από τους «μπλαουγκράνα» τη δυνατότητα να επεκτείνουν το σερί τους στους 17 αγώνες, καταρρίπτοντας πάλι το ρεκόρ που αυτοί κατείχαν από την προηγούμενη αγωνιστική. Το σκορ άνοιξε ο Μπαράλ για λογαριασμό των γηπεδούχων, στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Βίγια να λυτρώνει με ένα εκπληκτικό τέρμα (λόμπα από το ύψος της περιοχής) την Μπαρτσελόνα στο 80ο λεπτό.

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν έχασε την ευκαιρία που δημιουργήθηκε για το -5 παρά τα εμπόδια που συνάντησε στο δρόμο της. Μπορεί να έπαιζε σε ένα εχθρικό έδαφος (Βαρκελώνη) και από το 2ο με αριθμητικό μειονέκτημα (αποβολή Κασίγιας), ωστόσο δεν εγκατέλειψε τη μάχη, επικράτησε 1-0 της Εσπανιόλ στο «Πρατ» και μείωσε την απόσταση από τους πρωταθλητές. Το γκολ που έκρινε τον αγώνα ήρθε στο 23′ από τα πόδια του Μαρσέλο. Ο Βραζιλιάνος έκανε το… απίθανο (πλασέ από δύσκολη γωνία) κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καμενί, τη στιγμή που η ασίστ του Ρονάλντο είχε κόψει την αντίπαλη άμυνα στα δύο. Παρ’ ολίγον μοιραίος για την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο ο Εμανουέλ Αντεμπαγιόρ που στο 39′ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στο τελευταίο 10λεπτο έχασε δύο τετ α τετ – σε αμφότερα απέκρουσε ο Καμενί. Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 23ης αγωνιστικής, η Βαλένθια πέρασε νικηφόρα από το το «Βιθέντε Καλντερόν» επικρατώντας της Ατλέτικο Μαδρίτης με σκορ 2-1 και πέρασε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ο Ρέγες στο 3′ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, με τον Χοακίν να ισοφαρίζει για τις «νυχτερίδες» στο 41ο λεπτό. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο ίδιος λίγο πριν την εκπνοή (86′).

Εκείνη που προσπέρασε η ομάδα του Ουνάι Έμερι στην κατάταξη ήταν η Βιγιαρεάλ. Το «κίτρινο υποβρύχιο» δοκιμάστηκε στο «Ριαθόρ», αλλά η αποστολή του στέφθηκε από αποτυχία. Η Λα Κορούνια έδειξε ότι ήθελε περισσότερο τους βαθμούς και με γκολ του Λόπο στο 60′ πήρε μια νίκη που την έφερε πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Η Σανταντέρ έκανε τα εύκολα δύσκολα απέναντι στη Σεβίλλη, αφού βρέθηκε πολύ νωρίς να προηγείται με 2-0, ωστόσο οι Ανδαλουσιανοί με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισαν. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν τελικά να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκη με τέρμα του Αράνα στο 92′.

Σε ένα συγκλονιστικό ματς η Χέταφε πέταξε προβάδισμα δύο τερμάτων από το πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου και με την οπισθοχώρησή της έδωσε στην ουραγό Μάλαγα το δικαίωμα να την πιέσει και να φτάσει στην ισοφάριση. Αρχικά με τον Μπαπτίστα και κατόπιν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ροντόν. Πάντως ο ένας βαθμός δεν ξεκόλλησε την ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι από την τελευταία θέση, παρόλο που την ίδια ώρα η Αλμερία έχανε 1-0 στο Λεβάντε.

Νίκη με ανατροπή πέτυχε και η Χέρκουλες επί της Σαραγόσα. Οι Αραγόνιοι προηγήθηκαν με τον Μπραούλιο στο 4′, όμως οι παλιοσειρές Φαρινός και Τρεζεγκέ σκόραραν στο τελευταίο 10λεπτο κι έφεραν την ομάδα του Εστέμπαν Βίγκο στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη. Εκεί που παρέμεινε η Οσασούνα μετά την ήττα της 1-0 στο «Σαν Σεμπαστιάν» από τη Σοσιεδάδ. Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής Ατλέτικο Μαδρίτης-Βαλένθια 1-2 (3′ Ρέγες – 41′, 86′ Χοακίν) Σπόρτινγκ Χιχόν-Μπαρτσελόνα 1-1 (16′ Μπαράλ – 80′ Βίγια) Σανταντέρ-Σεβίλλη 3-2 (12′ Κριστιάν, 19’αυτ. Ράκιτιτς, 92′ Αράνα – 40′ Φάτσιο, 83’πεν. Φαμπιάνο) Χέρκουλες-Σαραγόσα 2-1 (80′ Φαρινός, 87′ Τρεζεγκέ – 4′ Μπραούλιο) Λεβάντε-Αλμερία 1-0 (52′ Καϊσέδο) Μάλαγα-Χετάφε 2-2 (79’πεν. Μπαπτίστα, 94′ Ροντόν – 8′ Μίκου, 23′ Κολούνγκα) Ρεάλ Σοσιεδάδ-Οσασούνα 1-0 (73′ Ταμούδο)

Λα Κορούνια-Βιγιαρεάλ 1-0 (60′ Λόπο) Εσπανιόλ-Ρεάλ Μαδρίτης 0-1 (23′ Μαρσέλο) Δευτέρα 14/02 Μαγιόρκα-Αθλέτικ Μπιλμπάο