ακολουθεί:

e-radio logo

Παραμένει πρώτη η Λιλ

Η Λιλ βρέθηκε 4′ από το +7, αλλά η Οσέρ την προσγείωσε απότομα. Πάντως η ομάδα του Γκαρσιά αποσπάστηκε κατά ένα βαθμό από τους συνδιεκδικητές του τίτλου.

Αρκετά οικονομική παρουσιάστηκε η Μαρσέιγ κόντρα στην ουραγό Αρλ, αλλά έφθασε σε μία νίκη που της έδωσε ένα πολύτιμο τρίποντο για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Η Ρεν νίκησε στο ντέρμπι κι έπιασε στη δεύτερη θέση την Παρί. Ανεβαίνει ξανά η Σεντ Ετιέν. Στο «Αμπέ Ντεσάμπ» η Λιλ περνά δύσκολες ώρες, αφού τις τελευταίες 27 φορές που το έχει επισκεφθεί έχει γνωρίσει 20 ήττες. Αυτή τη φορά μπήκε αποφασισμένη να σπάσει την αρνητική παράδοση και στο9′ προηγήθηκε με το 15ο εφετινό τέρμα του Μούσα Σο. Το προβάδισμα της παρέμεινε ως το 86′, όταν ο Ντούντκα έφερε το παιχνίδι στα ίσια και χάρισε στην Οσέρ την ισοπαλία, η οποία είναι η 13η μέσα στη χρονιά.

Η πρωταθλήτρια Μαρσέιγ δεν εντυπωσιάζει εφέτος και το απέδειξε και στο παιχνίδι με την καταδικασμένη Αρλ. Ο Ντιντιέ Ντεσάμπ δεν είχε λύσεις στον πάγκο και ευτυχώς που στο 55’ ο Αντρέ Ζινιάκ νίκησε την άμυνα των φιλοξενούμενων και έδωσε την πολύτιμη νίκη στην ομάδα του.

Ένα και μόνο γκολ, από τον Μπραϊμί στο 19ο λεπτό, έκρινε τη μάχη στη Βρετάνη μεταξύ της Ρεν και της Παρί Σεν Ζερμέν. Η ομάδα του Φρεντερίκ Αντονετί αξιοποίησε την υπεροχή που είχε στο πρώτο ημίχρονο και παίρνοντας νωρίς το προβάδισμα έβαλε δύσκολα στους πρωτευουσιάνους, οι οποίοι καλούνταν να διασπάσουν την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας. Η αποστολή τους αποδείχθηκε ανέφικτη. Μπορεί να πίεσαν στο δεύτερο μισό, να γέμισαν την περιοχή του Ντουσέζ, αλλά δεν βρήκαν το πολυπόθητο γκολ. Στις καθυστερήσεις σκόραραν, αλλά αφενός ο Αρμάν ήταν εκτεθειμένος αφετέρου έκανε φάουλ στη διεκδίκηση. Όπως και να ‘χε ο διαιτητής ακύρωσε την προσπάθεια. Βαθμολογικά χαμένες από το μεταξύ τους 0-0 στο «Ζερλάν» βγήκαν τόσο η Λιόν όσο και η Μπορντό. «Γκονς» και «Γιρονδίνοι» είχαν από ένα ημίχρονο, αλλά δεν μετουσίωσαν σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησαν κατά τη διάρκεια του αγώνα. Ως εκ τούτου η ομάδα του Κλοντ Πιέλ έμεινε στην 6η θέση, στο -7 από την κορυφή, ενώ το σύνολο του Ζαν Τιγκανά μόλις που συμπληρώνει τη 10άδα.

Σε νικηφόρα πορεία επιστρέφει η Σεντ Ετιέν, η οποία είχε χάσει τον προσανατολισμό της. Οι «στεφανουά» νίκησαν για 4η φορά μακριά από το «Ζοφρουά Γκισάρ» με τον Ριβιέρ να πετυχαίνει και τα δύο γκολ και να φθάνει τα 6 στο πρωτάθλημα. Η Μονπελιέ μείωσε στο 88’, αλλά το σφύριγμα της λήξης τη βρήκε πλέον στο -2 από την αντίπαλό της. Με δύο γκολ του Σισοκό η Τουλούζ νίκησε τη Μονακό και συνεχίζει να κάνει ευρωπαϊκά όνειρα. Απογοήτευσαν και πάλι οι Μονεγάσκοι και μένουν στην προτελευταία θέση με μόλις 3 νίκες σε 22 αγώνες. Τα πράγματα είναι πολύ άσχημα για την ομάδα του Πριγκηπάτου. Σε διψήφιο αριθμό τερμάτων έφθασε ο Κέβιν Γκαμερό και η Λοριάν πέρασε από την έδρα της Καέν, αφήνοντας τους γηπεδούχους να παλεύουν να αποφύγουν τον υποβιβασμό. Λίγο μακριά από απ’ αυτόν ξέφυγε η Νις μετά το 1-0 από τη Σοσό. Παρέμεινε στην τελευταία τριάδα η Λανς, δεν μπόρεσε να αποσπαστεί η Νανσί, αφού η Μπρεστ την υποχρέωσε στην 11η εφετινή της ήττα. Είναι η μόνη ομάδα που μετρά περισσότερες από την ουραγό Αρλ.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής

Σάββατο 05/02 Καέν-Λοριάν 0-2 (22′ Αμαλφιτανό, 86′ Γκαμερό) Μονπελιέ-Σεντ Ετιέν 1-2 (88′ Μαρτέν – 12′, 37′ Ριβιέρ) Νις-Σοσό 1-0 (29′ Πεϊτσίνοβιτς) Μαρσέιγ-Αρλ 1-0 (55′ Ζινιάκ) Λανς-Βαλενσιέν 1-1 (37′ Τζεμάα- 39′ Ντοσεβί) Μπρεστ-Νανσί 2-1 (44′ Αγιτέ, 88′ Γκρουζί – 74′ Αντρέ Λουίζ) Ρεν-Παρί Σεν Ζερμέν 1-0 (19′ Μπραϊμί) Οσέρ-Λιλ 1-1 (86′ Ντούντκα – 9′ Σο) Τουλούζ-Μονακό 2-0 (48, 75′ Σισοκό) Λιόν-Μπορντό 0-0