listen live

ακολουθεί:

e-radio logo

Λύγισε στο τελευταίο εικοσάλεπτο

Ο Εργοτέλης άντεξε για ένα ημίχρονο στην Τούμπα και ηττήθηκε με 2-0 απο τον ΠΑΟΚ με γκολ των Αθανασιάδη 72′ και Αναστασάκου στο 78′

Ο ΠΑΟΚ σε ένα εικοσάλεπτο φωτιά, με τα τέρματα του Αθανασιάδη (72’) και Αναστασάκου (78’) κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-0 κόντρα στον Εργοτέλη στο γήπεδο της Τούμπας για την 29η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, διατηρούσαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και αποζημιώθηκαν με δύο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο και φυσικά τους τρεις πολύτιμους βαθμούς της νίκης. Τα λεπτά κυλούσαν χωρίς να έχει δημιουργηθεί κάτι το αξιόλογο στο παιχνίδι που παρακολουθούσαμε. Μπορεί ο ΠΑΟΚ να είχε την κατοχή της μπάλας, όμως δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις στην εστία του Πόσα. Ο Δικέφαλος απείλησε για πρώτη φορά στο 21’, με το σουτ του Κονεϊσάο να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του πορτιέρο των Κρητικών. Στην αντίπερα όχθη, ο Εργοτέλης ήταν καλά στημένος στον αγωνιστικό χώρο και έχοντας όπλο του την καλή του αμυντική λειτουργία προσπαθούσε να φύγει μπροστά με αντεπιθέσεις, με τον ταχύτατο Κουτσιανικούλη. Οι «ασπρόμαυροι», δυσκολευόντουσαν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα και απειλούσαν μόνο με μακρινά σουτ, καθώς τα έβρισκαν δύσκολα μπροστά στον πολύ καλά οργανωμένο Εργοτέλη. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, η εικόνα της αναμέτρησης παρέμεινε ίδια. Ένα κακό πρώτο 45λεπτο, χωρίς ρυθμό, να λείπει η σπουδαία φάση, με τον Εργοτέλη να στέκεται καλά στον αγωνιστικό χώρο, κλείνοντας σωστά όλους τους χώρους. Πολλοί θα περίμεναν κάτι το διαφορετικό στο δεύτερο ημίχρονο. Όμως έμειναν με την ελπίδα, αφού η εικόνα στα πρώτα λεπτά ήταν λες και βλέπαμε σε… επανάληψη το πρώτο 45λεπτο. Ο Φερνάντο Σάντος, θέλοντας να αλλάξει κάτι στην ομάδα του, πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον νεαρό Αθανασιάδη στη θέση του πολύ κακού Μπακαγιόκο, ώστε να δώσει ταχύτητα και να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του. Αλλά κάτι τέτοιο, δεν φάνηκε να γίνεται. Ο Εργοτέλης συνέχιζε να κάνει σωστά το έργο του και να διατηρεί το μηδέν στην εστία του. Το συγκρότημα του Νίκου Καραγεωργίου, δεν άλλαξε τακτική και όντας καλό στο αμυντικό είχε μπλοκάρει καλά τον ΠΑΟΚ. Στο 59’, ο Πορτογάλος τεχνικός πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Αθανασιάδη και ο Έλληνας επιθετικός έκανε αισθητή την παρουσία του με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Στο 72’ μετά από τη σέντρα του Λίνο από τα αριστερά, ο νεαρός επιθετικός σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Ενα γκολ έφτανε για να λυθούν τα πόδια των ποδοσφαιριστών του Δικεφάλου του Βορρά. Δεν πέρασε αρκετός χρόνος και στο 78’ οι γηπεδούχοι ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 2-0. Δημιουργός πάλι ο Λίνο. αλλά αυτή τη φορά εκτελεστής ήταν ο Αναστασάκος, όπου με το δικό του τέρμα, πλέον, η υπόθεση νίκη είχε κλειδώσει για τα καλά, με τον ΠΑΟΚ να προσθέτει τρεις πολύτιμους βαθμούς στο σακούλι του. Οι συνθέσεις: ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Αραμπατζής, Κοντρέρας, Μαλεζάς, Λίνο, Βερόν, Ιβιτς, Κονσεϊσάο, Σορλέν, Μπακαγιόκο, Αναστασάκος ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Πόσα, Γελαδάρης, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρης, Ρομάνο, Ογουνσότο, Μπέτο, Ορφανός Τζούνιορ, Κουτσιανικούλης, Πλάσνεγκερ Γήπεδο: Τούμπα Διαιτητής: Ζωγράφος Βοηθοί: Νικολακόπουλος, Παπαχαραλάμπους   Το φίλμ του Αγώνα 1′ Εναρξη αγωνα 2′ Ο Κορδονούρης από τα δεξιά, μόνος μέσα στην περιοχή, κάνει το σουτ από καλή θέση, η μπάλα πέρασε άου 12′ Χωρίς φάσεις στην αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ να έχει την κατοχή 14′ Κίτρινη Κάρτα: Ρομανο 21′ Το σοτ του Κονσεϊσάο έξω από την περιοχή, πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Πόσα 30′ Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει να έχει την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να δημιουργείται κάτι το αξιόλογο στον αγώνα 33’ Ο Κονσεϊσάο κάνει το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα μακριά άουτ 43′ Σορλέν τη σέντρα από τα αριστερά, η μπαλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πόσα 45′ Ημίχρονο 46′ Εναρξη δευτερου ημιχρονου 47′ Κεφαλιά του Κουτσιανικούλη από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα άουτ 58′ Η εικόνα στην αναμέτρηση δεν έχει αλλάξει καθόλου. Ο ΠΑΟΚ την κατοχή της μπάλας, χωρίς κάποια σπουδαία φάση 59′ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ: Ο Αθανασιάδης στη θέση του Μπακαγιόκο 64′ Αλλαγη για τον Εργοτέλη: Ο Μπουντιμιρ στη θέση του Ογκουνσότο 66′ Σουτ του Κονσεϊσάο μέσα από την περιοχή, από πλάγια θέση, απέκρουσε ο Πόσα 72′ Σέντα Λίνο, πλασέ Αθανασιάδη γκολ 1-0 77′ Ο Φραγκουλάκης στη θέση του Μπέτο 78′ Ο Λίνο Βγάζει τη σέντρα κεφαλιά Αναστασάκου 2-0 79′ Παράλληλη μπαλιά του Ρομάνο από τα δεξιά, ο Φραγκουλάκης από το ύψος του πέναλτι κάνει το σουτ, όμως ο Χαλκιάς με υπερένταση διώχνει την μπάλα. 83′ Ο Γκαρσία στη θέση του Αναστασάκου. 89′ Ο Κωνσταντινίδης στη θέση του Κονσεϊσάο. 90′ Έναρξη καθυστερήσεων +3 λεπτά 90′ + Λήξη αγώνα