Εργοτέλης-ΠΑΟΚ 2-0

Ο Εργοτέλης ήταν πολύ καλύτερος από τον ΠΑΟΚ το απόγευμα του Σαββάτου στο Παγκρήτιο. Η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου σημείωσε τρία γκολ απέναντι στον δικέφαλο (το ένα ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφ σάιντ) και έτσι επικράτησε άνετα με 2-0. Μετά από ένα πολύ κακό πρώτο μέρος οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 με τη συμπλήρωση των […]

Ο Εργοτέλης ήταν πολύ καλύτερος από τον ΠΑΟΚ το απόγευμα του Σαββάτου στο Παγκρήτιο. Η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου σημείωσε τρία γκολ απέναντι στον δικέφαλο (το ένα ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφ σάιντ) και έτσι επικράτησε άνετα με 2-0. Μετά από ένα πολύ κακό πρώτο μέρος οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 με τη συμπλήρωση των 45 λεπτών. Η φάση που σημάδεψε τον αγώνα στο διάστημα εκείνο ήταν σίγουρα αυτή του 39ου λεπτού όταν το τέρμα που πέτυχε ο Ογκουνσότο ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφ σάιντ ενώ ο Νιγηριανός επιθετικός καλυπτόταν φανερά από τον Χαραλάμπους. Μια φάση, που δικαιολογημένα προκάλεσε έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς γηπεδούχων. Στο 60ο λεπτό όμως η ομάδα της Κρήτης κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Ζούνιορ επωφελήθηκε το λάθος της άμυνας του ΠΑΟΚ και με δυνατό σουτ έδωσε την ευκαιρία στους Κρητικούς να προηγηθούν. Μάλιστα επτά λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90, ο Γραμμόζης με τη βοήθεια της τύχης και του Γκάβραντσιτς πραγματοποίησε το 2-0 και “κλείδωσε” τη μεγάλη νίκη, που διατηρεί τον Εργοτέλη ζωντανό στην υπόθεση της παραμονής. Αντίθετα, ο ΠΑΟΚ εμφάνισε και πάλι τα αρνητικά σημάδια του πρόσφατου παρελθόντος και δεν μπόρεσε να παρουσιάσει στον αγωνιστικό χώρο τίποτα καλό απέναντι σε μια ομάδα που βρίσκεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα έστω και αν αυτή η θέση την αδικεί, με βάση την απόδοσή της στα γήπεδα.

Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Γιαλούσης, Κένεντι, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρης, Μελισσάς, Ζούνιορ (89′ Μάθις), Κοιλιάρας (79′ Κοιλιάρας), Γραμμόζης, Ογκουνσότο, Βακουφτσής (83′ Μπούντιμιρ) ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Φερνάντες, Σνάουτσνερ, Χαραλάμπους (69′ Κωνσταντινίδης), Κνολ, Γκάβραντσιτς, Μπαλάφας, Βερόν, Κονσεϊσάο, Γεωργιάδης (69′ Λάκης), Χριστοδουλόπουλος, Ίλιεφ (59′ Σάλμον)