Θέμα: Το athleticradio.gr θυμάται τα ματς Εργοτέλης – ΠΑΟΚ

Οι δύο ομάδες αναμετρώνται σήμερα για το Κύπελλο Ελλάδας και ξανά τίθενται αντιμέτωπες μετά από τέσσερα χρόνια.

Η προϊστορία τους στο Πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ, από το 2004 που ο Εργοτέλης, ανέβηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στην Α’ Εθνική, αναφέρει οτι σε 9 αγώνες στην Κρήτη ο Εργοτέλης έχει κερδίσει δύο φορές τρία ματς έχουν λήξει ισόπαλα ενώ ο ΠΑΟΚ έχει κερδίσει τέσσερις φορές.

Αναλυτικά τα παιχνίδια …

2004-2005, Εργοτέλης – ΠΑΟΚ 0-1 Σκόρερ στο 52′ ο Σαλπιγγίδης. Στο ματς αυτό προπονητής του ΠΑΟΚ ήταν ο Νίκος Καραγεωργίου, που μετέπειτα βρέθηκε για χρόνια στον πάγκο του Εργοτέλη. Στο τέλος της σεζόν, ο Εργοτέλης υποβιβάστηκε στη Β’ Εθνική και γι’ αυτό το λόγο δεν διεξήχθη μεταξύ τους αγώνας την επόμενη χρονιά.

2006-2007 Εργοτέλης – Π.Α.Ο.Κ. 0-0. Ένα ματς που ξεχάστηκε γρήγορα.

2007-08 Εργοτέλης – ΠΑΟΚ 2-0 Τα γκολ  σημείωσαν οι Ζούνιορ και Γραμμόζης στο δεύτερο ημίχρονο.

2008 – 2009 Εργοτέλης – Π.Α.Ο.Κ. 0-0 Ένα μέτριο παιχνίδι, που έγινε στη σκιά της μαύρης επετείου του δυστυχήματος των Τεμπών.

2009 – 2010 Εργοτέλης – Π.Α.Ο.Κ. 0-2 με σκόρερς τους Αραμπατζή (52′) και Βιεϊρίνια (65′).

2010-11, Εργοτέλης – ΠΑΟΚ 1-2 με σκόρερς τους Μπούντιμιρ 16΄, Σαλπιγγίδη 37΄ και Κοντρέρας στο 94΄.

2011-12, Εργοτέλης – ΠΑΟΚ 2-1.  Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με γκολ του Μπαλάφα, αλλά ο Εργοτέλης με αντεπίθεση με γκολ των Λεάλ και Μπούντιμιρ στο 85’ και 87΄λεπτό επιβλήθηκε του «Δικέφαλου του Βορρά».

2013-14, Εργοτέλης – ΠΑΟΚ 2-2. Ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ μόλις στο 2′ με τον Λάζαρ. Mε την έναρξη της επανάληψης ο ΠΑΟΚ ξαναχτύπησε, αυτή τη φορά με τον Σαλπιγγίδη που πέτυχε στο 47ο λεπτό το 0-2! Στο 72′ όμως ο Μονακέλο μείωσε σε 1-2 και στο 82ο λεπτό ο Εργοτέλης ισοφάρισε με … αυτογκόλ του Κίτσιου.

2014-15 Εργοτέλης – ΠΑΟΚ 0-2

Το γκολ του Αθανασιάδη στο 42΄ έβαλε τις βάσεις για να φτάσει η ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη στην νίκη και ο ίδιος παίκτης σκόραρε ξανά στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.