Θέμα: Τα φιλικά του Εργοτέλη…

Ικανοποιητική κρίνεται η πορεία της προετοιμασίας των «κιτρινόμαυρων» στο Ηράκλειο, με πολύ καλή παρουσία στα φιλικά και πρωταγωνιστή τον Εφορντ.

Στις 23 Ιουλίου ξεκίνησε επίσημα η προετοιμασία του Εργοτέλη, που φέτος γίνεται εξ ολοκλήρου στο Ηράκλειο.

Η ομάδα του Νίκκι Παπαβασιλείου με νέο… λουκ αλλά με την ίδια φιλοσοφία, έχει δώσει έως τώρα επτά φιλικά ματς, ενώ την Κυριακή θα αναμετρηθεί με τον Πανθηραϊκό στην Ν. Αλικαρνασσό ενδεχομένως στο τελευταίο φιλικό του πριν την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων στο Κύπελλο (16/9) και το Πρωτάθλημα της Φούτμπολ Λιγκ (123/9).

Το πως κύλησαν τα φιλικά των “κιτρινόμαυρων”:

4/8

Ο Εργοτέλης επικράτησε με 3-0 του Γιούχτα στο Παγκρήτιο Στάδιο.

Τα γκολ σημείωσαν στο 26’, με απευθείας εκτέλεση φάουλ  ο Μπουρσέλης, στο 28’ με κεφαλιά ο Μπάτζιος και ο Efford στο 33′ με ατομική προσπάθεια ακι σουτ.

11/8

Επισκοπή – Εργοτέλης (Δημοτικό Γήπεδο Γάλλου) 0-2

Δεύτερο φιλικό παιχνίδι με νίκη για τον Εργοτέλη.
Σκορερ: 8′ Εφορντ 0-1, 37′ Καπνίδης 0-2 (πέναλτι)

14/8

Τρίτη διαδοχική φιλική νίκη για τον Εργοτέλη με 2-0 επί του ΟΦΙ στο Παγκρήτιο Στάδιο!

Στο 46′ έγινε το 1-0 με αυτογκόλ του Τοπούζη και στο 73′ με σουτ του Μπουρσέλη.

18/8

ΟΦΗ – Εργοτέλης 2-1 στο γήπεδο «Θ. Βαρδινογιάννης».

Οι γηπεδούχοι “άνοιξαν” το σκορ στο 24ο λεπτό με τον Κυριακίδη. Η απάντηση όμως ήρθε λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 34ο λεπτό, με σουτ του Αντωνίου.

Ο ΟΦΗ κατάφερε να πετύχει το γκολ που του έδωσε την φιλική αυτή νίκη στο 72’, με πλασέ του Sassi.

22 Αυγούστου

Ηρόδοτος – Εργοτέλης 1-3 στο γήπεδο της Ν. Αλικαρνασσού.

Στο 18’ ο Εργοτέλης προηγήθηκε με πλασέ του Efford και στο 22’, έγινε το 0-2 με σκόρερ και πάλι τον ίδιο.

Το 0-3 έκανε ο Μπουτσάκης με σουτ στο 32′. Ο Ηρόδοτος σκόραρε με τον Μωραϊτη στο 44’.

1/9

Νικηφόρο (2-0) για τον Εργοτέλη το φιλικό τεστ με τον Α.Ο.Χ / Κισσαμικό στο Παγκρήτιο στάδιο.

Στο 21’, με ωραίο πλασέ του Μπουτσάκη έγινε το 1-0 και στο 28ο λεπτό ο Τσέλιος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα  για δεύτερη φορά.

2/9

Νέα φιλική νίκη (2-1) του Εργοτέλη επί του ΠΟΑ στο Παγκρήτιο.

Σε ένα παιχνίδι, το οποίο κινήθηκε σε χαλαρούς ρυθμούς, οι “κιτρινόμαυροι” προηγήθηκαν με 2-0, με γκολ του Ιατρούδη στο 11′ ενώ στο 24′ ο Kwateng κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε και ευστόχησε για το 2-0.

Λίγο πριν τη λήξη του αγώνα, ο Πατινιώτης μείωσε σε 2-1 για τον ΠΟΑ.