“Κοίταξε” στα… μάτια την Ξάνθη αλλά ηττήθηκε

Ο Εργοτέλης άργησε να μπει στο ματς, βρέθηκε να χάνει με 0-2, αλλά αντέδρασε ισοφαρίζοντας σε 2-2, ωστόσο η Ξάνθη πήρε την νίκη με 2-4 στο Παγκρήτιο σε αγώνα για την 2η αγωνιστική των Ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδος (6ος Ομιλος).

Ο Εργοτέλης δεν κατάφερε να μπει στο… κόλπο της πρόκρισης του Κυπέλλου Ελλάδας αφού ηττήθηκε με 2-4 από την Ξάνθη στο Παγκρήτο Στάδιο γα την 2η αγωνιστική της φάσης των Ομίλων.

Ο Τάκης Γκώνιας δεν κάθισε στον πάγκο καθώς είναι τιμωρημένος από την Πειθαρχική Επιτροπή της ΕΠΟ με ποινή απαγόρευσης εισόδου στους αγωνιστικούς χώρους για ένα μήνα, κάθισε στην κερκίδα, και χρέη τεχνικού εκτέλεσε ο Σταύρος Λαμπράκης.

Το πρώτο μισάωρο ανήκε στην Ξάνθη που σκόραρε δύο φορές με τον Τριάδη στο 20′ και το 26′, βάζοντας πολύ δύσκολα στους “κιτρνόμαυρους”.

Στην συνέχεια ο Εργοτέλης μεταμορφώθηκε προς το καλύτερο και αρχικά απείλησε με το μακριό σουτ του Εφορντ που βρήκε το δοκάρι στο 40′. Η αντεπίθεσή του έγινε στο δεύτερο ημίχρονο αφού ισοφάρισε μέσα σε διάστημα 13 λεπτών.

Αρχικά στο 49′ ο Εφορντ έκανε το 1-2 και στο 58′ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ροβίθη.

Όμως η Ξάνθη σκόραρε εκ νέου δύο φορές, πρώτα στο 64′ με τον Κίκε, που είχε μπει νωρίτερα ως αλλαγή και έπειτα στο 81′ σκόραρε μία άλλη αλλαγή του Ράσταβατς, ο Γέντρισεκ.

Ο Εργοτέλης έχει αρκετά αμυντικά προβλήματα ενώ και ο τερματοφύλακας του βρέθηκε σε κακή μέρα..

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Κυρίτσης (Δωδ/νήσου) με βοηθούς τους Σινιοράκη (Χανίων) και Κοκμοτό (Ρεθύμνου).

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Εργοτέλης (Τ. Γκώνιας):
Κατσημήτρος, Ιατρούδης Βογιατζής, Μαζουλουξής, Λαμπάκης (75′ Καϊπερς), Μπάτζιος, Μπουτσάκης (71′ Μπούζας), Μπουτσάκης, Σταμόπουλος, Αγγελόπουλος, Ροβίθης, Εφορντ (70′ Σταματάκος)

Ξάνθη (Ράσταβατς):
Γκαραβέλης, Ρότσε, Μελιόπουλος (68′ Μεχία), Τριάδης, Ορφανιδης Π, Κάστρο (61′ Γέντρισεκ), Συλλά, Λουσέρο (53′ Κίκε), Μπαξεβανίδης, Φλίσκα, Σβάρνας

Η εξέλιξη του ματς:
Καλή προσπάθεια με τον Εφορντ να βγαίνει στην κόντρα αλλά απομάκρυναν οι αμυντικοί της Ξάνθης στο 9′.

Ο Ορφανίδης μπαίνει επικίνδυνα αλλά αποκρούει ο Κατσιμήτρος στο 11′.

Γκολ! 0-1 στο 20′ σκοράρει ο Τριάδης. Με πλασέ από τα πλάγια με τον Κατσιμήτρο να μπερδεύεται.
Eυκαιρία για την Ξάνθη με τον Τριάδη να κάνει το 0-2 στο 24′.

Γκολ! 0-2! Ξανά σκοράρει ο Τριάδης με πλασέ στο 26′.

Χαμένη ευκαιρία για τον Εργοτέλη με κεφαλιά του Ιατρούδη που πέρασε έξω στο 38′.

Δοκάρι για τον Εργοτέλη στο 40′ με μακρινό σουτ του Εφορντ.

Ημίχρονο στο Παγκρήτιο, 0-2!

Γκολ! 1-2! Σκοράρει ο Εφορντ στο 49′.

Γκολ! 2-2! Σκοράρει από την “ασβεστένια βούλα” ο Ροβίθης στο 658′. Πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Γκαραβέλη.

Γκολ! 2-3 σκοράρει στο 64′ ο Κίκε μετά από μπαλιά του Τριάδη που βρήκε την μπάλα αρχικά ο Γέντρισεκ.

Γκολ! 2-4! Το γκολ με κοντινό πλασέ του Γέντρισεκ στο 81′.

Άστοχο σουτ του Μπούζα στο 83′.

Ευκαρία με τον Καιπερς στο 87′.

Τελικό, 2-4!

Ο Αthletic Radio 104,2 και το athleticradio.gr βρέθηκαν στο Παγκρήτιο και σας μετέδωσαν λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα