Πέτυχε δύο πέναλτι και… καααάθισε

Ο Εργοτέλης ουσιαστικά καθάρισε από την “ασβεστένια βούλα” από το πρώτο ημίχρονο το ματς με τον Ηλυσιακό, επικρατώντας τελικά με 3-0 στο Παγκρήτιο, και παρέμεινε στο -2 από την κορυφή του 4ου ομίλου της Γ εθνικής. Αναγκαστική αλλαγή έγινε ο Λεάλ.

Το ζητούμενο για τον Εργοτέλη στο ματς με τον Ηλυσιακό (3-0) ήταν η νίκη και ήρθε ουσιαστικά από το σημείο του πέναλτι, αφού από κει σκόραρε δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο, στο Παγκρήτιο για την 23η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ εθνικής.

Τα γκολ σημείωσαν οι Λεάλ στο 22′ και Κατσικοκέρης στο 38′ μετά από πέναλτι που καταλογίστηκαν σε… χέρια των αντιπάλων τους και ο Καϊμακαμούδης στο 90′ με πλασέ.

Ο Εργοτέλης ήταν σαφώς ανώτερος από τον αδύναμο Ηλυσιακό αν και στο δεύτερο ημίχρονο, που ήταν πολύ κακό, η εμφάνισή του κυμάνθηκε σε… ρηχά νερά.

Έτσι ο Εργοτέλης παραμένει δεύτερος, δύο βαθμούς πίσω από τον Ιωνικό που κέρδισε με 2-0 την Ρόδο.

Μελανό σημείο του ματς η αναγκαστική αλλαγή που έγινε ο Λεάλ στο 42΄λόγω ενοχλήσεων που είχε στο πόδι.

Στον πάγκο για τον Εργοτέλη κάθισε ο Σταύρος Λαμπράκης αφού ο Σούλης Παπαδόπουλος είναι τιμωρημένος και είδε το ματς από τα δημοσιογραφικά μπουθ του Παγκρητίου.

Ο Εργοτέλης αγωνίστηκε με τον Βασιλειάδη τερματοφύλακα, αριστερό μπακ τον Νιάρο και δεξί τον Νικολακάκη. Οι δύο στόπερ είναι οι Τζανής και Μπάτζιος. Αμυντικά χαφ οι Μισέλ και Γκοτσούλιας, μπροστά τους ως ελεύθερος ο Λεάλ. Αριστερός εξτρέμ ο Σερζίνιο και δεξιός ο Βελλίνης και στην κορυφή της επίθεσης ο Κατσικοκέρης.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Κοκκινάκης(Λασίθι) με βοηθούς τους Φραγκιαδάκη και Λιαδάκη(Ρέθυμνο).

Oι συνθέσεις:
Εργοτέλης:
Βασιλειάδης, Νικολακάκης, Νιάρος (75′ Ρουσάκης), Τζανής, Μπάτζιος, Γκοτσούλιας, Μισέλ, Σερζίνιο, Κατσικοκέρης (87′ Καϊμακαμούδης), Λεάλ (41΄ λόγω τραυματισμού, Μπρατσιάνι), Βελλίνης

Ηλυσιακός:
Σηφάκης, Γραμματίκας (68′ Μέξης), Ντούμπερετ, Πιπίνης, Μπίρης, Αμανατίδης, Στρίγγας (55′ Ρόπας), Φλέγγας, Ιωάννου, Θαναηλάκης (80′ Κάλφας), Μάλτσι

Η εξέλιξη του ματς:
2′ Σέντρα του Νιάρου από τα αριστερά αλλά ο Γκοτσούλιας που ήταν σε καλή θέση δεν έκανε καλό κοντρόλ και έτσι η ευκαρία χάθηκε.

4′ Φάουλ του Λεάλ αλλά η κεφαλιά – ψαράκι του Βελλίνη πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σηφάκη.

Στο 9′ μακρινό σουτ του Βελλίνη μπλόκαρε ο Σηφάκης.

Κεφαλιά του Κατσικοκέρη άουτ στο 10′.

Πάσα πάρε – βάλε του Βελλίνη στον Κατσικοκέρη που πλασάρει άστοχα στο 15′.

Ο Λεάλ κάνει ένα άψυχο πλασέ στο 17′, νέα φάση για τον Εργοτέλη.

Γκοολ!Στο 22′ πέναλτι για τον Εργοτέλη όταν η μπάλα βρήκε στο υψωμένο χέρι του Μπίρη. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Λεάλ αν και ο Σηφάκης έπεσε σωστά και ακούμπησε την μπάλα.

Ο Κατσικοκέρης με την σέντρα στο 24′ σουτάρει δυνατά αλλά αποκρούει ο Σηφάκης.

Κεφαλιά του Ιωάννου άουτ στο 35′.

Νέο πέναλτι για τον Εργοτέλη μετά από χέρι του Φλέγγα.

Γκοολ! 2-0 με τον Κατσικοκέρη να ευστοχεί στο 38′.

Κεφαλιά του Μπάτζιου άουτ στο 40′.

Ημίχρονο στο Παγκρήτιο, 2-0.

Σέντρα του Μπρατσιάνι δεν πρόλαβε ο Κατσικοκέρης στο 62′.

Σέντρα σουτ του Μέξη η μπάλα έξω στο 72′.

Γκοοολ στο 90′. Σουτ του Βελλίνη απόκρουσε ο Σηφάκης και ο Καϊμακαμούδης με πλασέ την στένει στα δίχτυα.

Τελικό αποτέλεσμα, 3-0.