Ανατροπή με γκολ στο 90′ από την “ασβεστένια βούλα”

Ο Εργοτέλης, αν και έχανε με 1-0 στο ημίχρονο, το “γύρισε” με γκολ των Μπάτζιου και πέναλτι του Κατσικοκέρη στο 90′ και επικράτησε με 1-2 του Ιάλυσου στην Ρόδο. Διαμαρτύρονται οι γηπεδούχοι για την φάση του πέναλτι αλλά και την αποβολή του Παφιάκη στο 53′.

Μετά από ένα ματς – θρίλερ στο “Οικονομίδειο” της Ρόδου, ο Εργοτέλης απέδρασε με το τρίποντο επικρατώντας με 1-2 του Ιάλυσου, αν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 1-0 στο ημίχρονο, για την 21η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ εθνικής.

Ο Εργοτέλης πήρε μία σημαντική για την συνέχεια νίκη και έφτασε τους 40 βαθμούς ενώ ο Ιάλυσος “βράζει” για την διατησία του Γκαμαρη εστιάζοντας στην φάση του πέναλτι αλλά και την αποβολή του Παφιάκη στο 53′.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Αχείμαστος έβγαλε την σέντρα και ο Χατζηφούντας με κεφαλιά πέτυχε το 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο, ο Εργοτέλης έγινε πιο επιθετικός αφού ο Σούλης Παπαδόπουλος πέρασε τους Βελλίνη και Μίνγκα ενώ ο Λεάλ αποχώρησε τραυματίας.

Στο 53΄είχαμε την αποβολή του Παφιάκη, με δεύτερη κίτρινη ενώ στο 59΄ ισοφάρισε με κοντινό σουτ ο Μπάτζιος!

Στην συνέχεια ο Εργοτέλης πίεσε και στο 90′ του δόθηκε πέναλτι μετά από σουτ του Βελλίνη και χέρι του Ρίκκα.

Το πέναλτι μετέτρψε σε γκολ ο Κατσικοκέρης. Πολλές διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Γκαμάρης (Αθήνα) με βοηθούς τους Ντάλλα και Κουτσόγιαννο(Αθήνα).

Oι συνθέσεις:

Ιάλυσος:
Χειμωνέττος, Αλιατίδης, Αχείμαστος, Αρχοντούλης, Ρεκλείτης, Παφιάκης, Σπάρταλης (76′ Νυφαδόπουλος), Χατζηφούντας (85΄Κρεκούκιας), Ρίκκα, Μπαρόζο, Καρπαθάκης

Εργοτέλης:
Βασιλειάδης, Νικολακάκης, Νιάρος, Παπαπαναγιώτου (84′ Ρουσάκης), Μπάτζιος, Μισέλ, Σερτζίνιο, Γκοτσούλιας (50′ Βελλίνης), Κατσικοκέρης, Λεάλ (50′ Μίνγκας), Καϊμακαμούδης

Η εξέλιξη του ματς:

Φάουλ του Σερτζίνιο στο 4΄, ο Χειμωνέττος έδιωξε σε κόρνερ

Σημαντική ευκαιρία για τον Ιάλυσο με τον Μπαρόζο στο 7΄να πλασάρει άουτ και ενώ ήταν εντελώς μόνος μέσα στην περιοχή του Βασιλειάδη.

Στο 9′ απαντάει ο Εργοτέλης με το σουτ του Μισέλ να φεύγει άουτ!

Μεγάλη ευκαιρία στο 13′ για τον Εργοτέλη με τον Παφιάκη να διώχνει σε κόρνερ το σουτ του Κατσικοκέρη!

Ακόμα μια ευκαιρία για τον Εργοτέλη με το σουτ του Καϊμακαμούδη να φεύγει άουτ στο 20′.

Ημίχρονο στην Ρόδο, 1-0.

Φάουλ του Λεάλ στο 47′ έδιωξε ο Χειμωνέτος.

Στο 53΄κόκκινη στον Παφιάκη, με δεύτερη κίτρινη, με 10 ο Ιάλυσος.

Γκοοοοοοοοοολ! 1-1! Στο 59΄ σκοράρει με κοντινό σουτ ο Μπάτζιος μετά από κόρνερ του Σερτζίνιο!

Σουτ του Σπάρταλη άουτ στο 67′.

Γκοοολ! Σκοράρει με πέναλτι ο Κατσικοκέρης, 1-2 στο 90′. Το πέναλτι δόθηκε για χέρι του Ρίκκα μετά από σουτ του Ρίκκα. Πολλές διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους.

Τελικό αποτέλεσμα, 1-2.