Δεν κατάφερε να σπάσει το “μπλόκο” της Προοδευτικής

Ο Εργοτέλης “σκόνταψε” κόντρα στην φορμαρισμένη ομάδα του Κορυδαλλού, που απέδρασε με το 0-0 από το Παγκρήτιο Στάδιο. Στο -2 από την κορυφή οι “κιτρινόμαυροι”, που φωνάζουν και πάλι για την διαιτησία και γκολ του Νικολακάκη, που κακώς ακυρώθηκε στο πρώτο ημίχρονο ως οφ- σάϊντ.

Δύο ακόμα πολύτιμοι βαθμοί στον… κάλαθο των αχρήστων για τον Εργοτέλη, που έμεινε στο 0-0 με την Προοδευτική στο Παγκρήτιο Στάδιο για την εξ αναβολής 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ εθνικής (4ος όμιλος).

Η ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου, ήταν καλύτερη, είχε φάσεις αλλά της έλειψε το γκολ και έμεινε πλέον στο -2 από τον πρωτοπόρο Ιωνικό που “καθάρισε” με 4-1 τον Εθνικό.

Οι “κιτρινόμαυροι”φωνάζουν και για δύο φάσεις, οφ -σάϊντ, μία σε κάθε ημίχρονο, ενώ αυτή στο πρώτο ημίχρονο με τον Νικολακάκη φάνηκε να είναι λανθασμένη υπόδειξη του βοηθού.

Η Προοδευτική τελειώσε το ματς με 10 παίκτες αφού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Μπελέρης στο 89′.

Ο Εργοτέλης έφτασε τους 37 βαθμούς ενώ η φορμαρισμένη Προοδευτική, που έχει να χάσει ένα γύρο πρωταθλήματος, ανέβηκε στους 30 στον 4ο όμιλο της Γ εθνικής.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Τσαγκαράκης (Χανίων), βοηθοί: Σινιοράκης, Αναστασάκης (Χανίων)

Οι συνθέσεις:

Εργοτέλης:
Βασιλειάδης, Νικολακάκης, Νιάρος, Παπαπαναγιώτου (76΄Μανουσάκης), Μπάτζιος, Γκοτσούλιας (59′ Μπρατσιάνι, 75΄Καϊμακαμούδης), Μισέλ, Σερτζίνιο, Κατσικοκέρης, Λεάλ, Βελλίνης

Προοδευτική
Μπαντίκος, Ντάλλας, Μύρκος, Ζίζιλας, Πατσατζόγλου, Παπανικόλας, Ζελέκου, Μπέλερης, Κανελλόπουλος (81΄Γιακούμπι),, Πέππας (53΄Τσαραούσης), Ατματζίδης (67′ Μανιδάκης)

Η εξέλιξη του ματς:

Κεφαλιά του Βελλίνη άουτ στο 6′ μετά από κόρνερ του Λεάλ.

Στο 7′, συνεργασία Λεάλ – Νικολακάκη, ο Κατσικοκέρης πλασάρει αλλά η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ.
Παραλίγο αυτογκόλ με τον Μύρτο μετά από κόρνερ του Ζερζίνιο αλλά “μπλόκαρε” ο Μπαντίκος στο 10′.

Κεφαλιά Παπαπαναγιώτου άουτ στο 11′.

Στο 13′ σέντρα – σουτ του Νικολακάκη άουτ.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη με τον Βελλίνη στο 23′ να πλασάρει πάνω στον πορτιέρε της Προοδευτικής και ενώ ήταν τετ α τετ με τον Μπαντίκο!

Φοβερή ευκαιρία της Προοδευτικής, μετά από ατομική προσπάθεια του Ζελέκου αλλά ο Ατματζίδης δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα στο 28′ προ κενής εστίας αφού ο Βασιλειάδης ήταν πεσμένος στο έδαφος.

Σουτ του Μισέλ “μπλόκαρε” ο Μπαντίκος στο 35′.

Κόβεται λανθασμένα ως οφ σάϊντ ο Νικολακάκης, που δέχεται και κίτρινη, ενώ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 37′! Διαμαρτύρεται ο Εργοτέλης!

Σουτ του Λεάλ άουτ στο 39′.

Ημίχρονο στο Παγκρήτιο, 0-0.

Μακρινό άστοχο σουτ από τον Λεάλ άουτ στο 47′.

Άστοχη κεφαλιά του Μισέλ στο 51′.

Νέα φάση για τον Εργοτέλη με τον Κατσικοκέρη στο 55′.

Σκοράρει ο Εργοτέλης αλλά ακυρώνεται το γκολ του Μπρατσιάνι ως οφ – σάϊντ στο 63′.

Ευκαιρία με τον Κατσικοκέρη που δεν βρίσκει την μπάλα στο 72′ μετά από σέντρα – φαρμάκι του Λεάλ.