Έχασε πολύτιμο έδαφος ο Εργοτέλης

Ο Εργοτελης ηθελε μια νικη οπου θα του αυξηζε της ελπιδες στην superleague ομως εχασε απο την Λαρισα με 3-2.

Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του ποδοσφαίρου η Λάρισα κατάφερε να “λυγήσει” τον μαχητικό Εργοτέλη, ο οποίος προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ, ενώ είχε και δύο δοκάρια. Οι Κρητικοί στάθηκαν άτυχοι, καθώς σημείωσαν δύο αυτογκόλ. Ο Πάρα στο 80′ χάρισε το τρίποντο στους “βυσσινί”. Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του ποδοσφαίρου η Λάρισα κατάφερε να “λυγήσει” τον μαχητικό Εργοτέλη, ο οποίος προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ, ενώ είχε και δύο δοκάρια. Οι Κρητικοί στάθηκαν άτυχοι, καθώς σημείωσαν δύο αυτογκόλ. Ο Πάρα στο 80′ χάρισε το τρίποντο στους “βυσσινί”. Η Λάρισα ήθελε, αλλά δεν μπορούσε στο πρώτο ημίχρονο. Οι παίκτες του Γιώργου Δώνη είχαν τα ηνία σε όλο το πρώτο 45λεπτό, όμως οι προσπάθειες του Μπακαγιόκο και του Βενετίδη δεν είχαν το επιθυμητό αποτέλεσμα, σε αντίθεση από τον Εργοτέλη που ευτύχισε να προηγηθεί με σουτ του Τζούνιορ έξω από την περιοχή στο 29′. Ο Δώνης με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έκανε πιο επιθετική την ομάδα του ρίχνοντας στον αγώνα τον Πάρα. Στο 52′ ο Κοιλιάρας έκανε άθελα του δώρο στη Λάρισα, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Δασκαλάκη. Η αντίδραση του Εργοτέλη ήρθε άμεσα και στο 63′ ο Ογκουνσότο έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους Κρητικούς. Η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε μόνο πέντε λεπτά, καθώς ο Φωτάκης επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή και ο Γιαλούσης, όπως και ο Κοιλιάρας, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδος του. Δύο λεπτά αργότερα ο Τζούντιορ από τη μεσαία γραμμή σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Κηπουρού, ο οποίος λίγα δευτερόλεπτα μετά στέρησε από τον Ογκουνσότο το δεύτερο του τέρμα στην αναμέτρηση. Στο 78′ Ο Γραμμόζης έστειλε και αυτός με τη σειρά του την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Ο Πάρα όμως στο 80′ ήταν καλύτερος στο… σημάδι, αφού βρήκε δίχτυα και χάρισε τη νίκη στη Λάρισα και παράλληλα κράτησε ζωντανές τις ελπίδες για την είσοδο στην πεντάδα. Αντίθετα ο Εργοτέλης βρίσκεται στη ζώνη του υποβιβασμού με 27 βαθμούς και την τελευταία αγωνιστική φιλοξενεί την Σκόντα Ξάνθη, θέλοντας μόνο νίκη και παράλληλα ήττα ή ισοπαλία του Ατρομήτου. Λάρισα (Γιώργος Δώνης): Κηπουρός, Κώτσιος, Βενετίδης, Νταμπίζας, Κυριακίδης (45′ Πάρα), Γκαλίτσιος, Κλέϊτον, Μετίν (82′ Βεργώνης), Σαρμιέντο, Φωτάκης, Μπακαγιόκο (67′ Ζουράφσκι) Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου):Δασκαλάκης, Κορδονούρης, Χίμπλινγκερ, Μελισσάς, Ογκουνσότο, Γραμμόζης (79′ Μπουντιμίρ), Τζούνιορ, Κένεντι, Κοιλιάρας (53′ Φραγκουλάκης), Γιαλούσης, Κουτσιανικούλης (71′ Βακουφτσής).