"Κορίτσια για Μπάλα" - Αντζελίνα Μαυράκη και Ειρήνη Άγα

e-radio logo

Yπέκυψε και πάει για άλλα

Υπέκυψε στην ανώτερη ΑΕΚ ο Εργοτέλης ωστόσο η μάχη της παραμονής δεν χάθηκε…

Ο Βραζιλιάνος πήρε την μπάλα και δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης για τον εκτελεστή. Ο «Ρίμπο» σημάδεψε τη δεξιά γωνία του Δασκαλάκη αφήνοντας άγαλμα τον τερματοφύλακα των Κρητικών, βάζοντας την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ έξι λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα.

Η Ένωση έδιωξε το άγχος και πλέον μπορούσε να παίξει το επιθετικό ποδόσφαιρο που αρέσκεται. Στο 7ο λεπτό ο Ριβάλντο πραγματοποίησε την μπαλιά για τον Μπλάνκο, με το δεύτερο να αποφεύγει τον προσωπικό του αντίπαλο, να δοκιμάζει το σουτ από κοντά, αλλά το Δασκαλάκη να μπλοκάρει αποτρέποντας το 2-0.

Το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό με τον Εργοτέλη να απαντά άμεσα στην ευκαιρία της ΑΕΚ. Ένα λεπτό μετά τη φάση του Αργεντίνου και ύστερα από λάθος του Μάχο ο Βακουφτσής από πλάγια θέση γύρισε την μπάλα, οι αμυντικοί της ΑΕΚ απομάκρυναν με το Γιαλούση στη συνέχεια να κάνει το σουτ, αλλά τον Αυστριακό τερματοφύλακα να μπλοκάρει τη μπάλα, διορθώνοντας ουσιαστικά το λάθος του στην αρχή της φάσης.

Ο χορός των ευκαιριών συνεχιζόταν με τους γηπεδούχους να φτάνουν για τρίτη φορά κοντά στο 2ο γκολ στο πρώτο κιόλας δεκάλεπτο. Στο 9′ ο μετρ του είδους, Ριβάλντο, εκτέλεσε το φάουλ ο Εντίνιο έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Δασκαλάκης απομάκρυνε σε κόρνερ.

Το επιθετικό κρεσέντο της Ένωσης συνεχίστηκε όταν στο 11ο λεπτό μετά από όμορφη πάσα του Λυμπερόπουλου στον Ριβάλντο, ο Βραζιλιάνος έπιασε το σουτ στην κίνηση, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Δασκαλάκη.

ΑΕΚ:Μάχο (78΄ Μορέτο), Μπούρμπος (67΄ Ράμος), Παπασταθόπουλος, Δέλλας, Γεωργέας, Καφές, Ζήκος, Εντίνιο, Ριβάλντο, Μπλάνκο (78΄ Ενσαλίβα), Λυμπερόπουλος Εργοτέλης:Δασκαλάκης, Κορδονούρης, Κένεντι, Κεφαλούκος (54΄ Τάσιτς), Γραμμόζης, Τζούνιορ, Δ. Κοιλιάρας, Μελισσάς, Γιαλούσης (76΄ Γιαλούσης), Βακουφτσής (56΄ Μπουντιμίρ), Ογκουνσότο

Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Μπλάνκο να απειλήσει με σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ο Αργεντίνος έψαχνε απεγνωσμένα ένα γκολ αλλά δεν είχε τύχη στις προσπάθειές του.

Η Ένωση συνέχισε να πιέζει για ένα γκολ την ώρα που στο γήπεδο γινόταν γνωστό πως ο ΟΦΗ κέρδιζε τον Παναθηναϊκό. Στο 21′ μετά από πολύ καλή προσπάθεια του Δέλλα ο αμυντικός της Ένωσης έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Εντίνιο πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, χάνοντας πολύ καλή ευκαιρία για το 2-0.

Ο δικέφαλος συνέχιζε να σπαταλά ευκαιρίες μέχρι το 29ο λεπτό όταν και ο Παντελής Καφές αξιοποίησε μία εξαιρετικά οργανωμένη επίθεση των συμπαικτών σκοράροντας για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική. Μετά από άψογο συνδυασμό των Λυμπερόπουλου και Καφέ, ο δεύτερος σούταρε από καλή θέση εντός περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Δασκαλάκη.

Το 2-0 δεν έριξε τον πολύ καλό ρυθμό του αγώνα με τον Εργοτέλη να χάνει την καλύτερη ευκαιρία των φιλοξενουμένων στο πρώτο ημίχρονο. Στο 40′ ο Ογκουνσότο μόνος του προ του Μάχο, αλλά το πλασέ που επιχείρησε κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ένα λεπτό αργότερα ο Λυμπερόπουλος έστρωσε την μπάλα στον Καφέ, ο οποίος δοκίμασε να πλασάρει τον Δασκαλάκη, για να αποκρούσει αυτός με το πόδι και να παραχωρήσει κόρνερ. Η τελευταία φάση του ημιχρόνου άνηκε στην Ένωση με τον Ριβάλντο να βρίσκει τον Λυμπερόπουλο και τον Δασκαλάκη να αποκρούει εντυπωσιακά.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ακριβώς όπως τελείωσε το πρώτο, με τους παίκτες του Νίκου Κωστένογλου να βρίσκονται στην επίθεση ψάχνοντας ακόμα ένα γκολ.

Στο 47′ μετά από κάθετη πάσα του Εντίνιο στο Μπλάνκο επιχείρησε το πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή του Εργοτέλη αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Τρία λεπτά αργότερα ο Αργεντίνος προσπάθησε για δεύτερη φορά στην επανάληψη να σκοράρει όταν ο Ριβάλντο βρήκε τον Γεωργέα με κάθετη μπαλιά, ο τελευταίος γύρισε από αριστερά με το Μπλάνκο να υποδέχεται την μπάλα αλλά να μην βρίσκει και πάλι δίχτυα.

Η τρίτη ήταν και η φαρμακερή για τον στράικερ της Ένωσης. Στο 51ο λεπτό μετά από εξαιρετική σέντρα του Καφέ από τα δεξιά, ο Μπλάνκο με κεφαλιά ψαράκι έκανε το 3-0 και έπιασε τον Κοβάσεβιτς στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ.

Πριν κοπάσουν τα πανηγύρια για το τρίτο γκολ της Ένωσης ο Εργοτέλης μείωσε στο 53′ όταν μετά από σέντρα του Γραμμόζη από τα αριστερά, ο Κορδονούρης βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και μείωσε με κοντινό πλασέ.

Ακόμα ένας παίκτης των γηπεδούχων που έψαχνε μανιωδώς ένα τέρμα ήταν ο Εντίνιο που ήθελε να κάνει το 6 στα 6. Στο 59′ βρέθηκε τετ α τετ με τον Δασκαλάκη αλλά ο πορτιέρο των φιλοξενουμένων μπλόκαρε το πλασέ, αποτρέποντας το 3-1.

Από εκίνο το σημείο και μετά άπαντες είχα το μυαλό τους στο «Καραϊσκάκη», εκεί όπου ο Ολυμπιακός με γκολ στο 90ο λεπτό του Κώστα Μήτρογλου γκρέμισε την ΑΕΚ από την κορυφή (βρισκόταν εκεί με τα αποτελέσματα ως είχαν) και την άφησε στην δεύτερη θέση δύο βαθμούς πίσω από τους ερυθρόλευκους.