Aσίτες-Ηρόδοτος 2-3

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κουρούπη που πέτυχε δύο γκολ, ο Ηρόδοτος πήρε την πρόκριση για τους “4” επικρατώντας των Ασιτών με 2-3 στην παράταση.

Ο Ηρόδοτος συνεχίζει την εντυπωσιακή πορεία του στο κύπελλο και για ακόμα μια χρονιά θα βρίσκεται στους “4” του κυπέλλου ΕΠΣΗ. Οι κυανόλευκοι έχοντας πρωταγωνιστή τον Κουρούπη που πέτυχε δύο γκολ επικράτησαν των Ασιτών με 2-3 στην παράταση ενώ έγινε ένα φοβερό παιχνίδι με εναλλαγές στο σκορ. Όλο το ματς ήταν τα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Στο 88΄ ο Μαγάκης κέρδισε πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Παπαδάκης κάνοντας το 0-1. Και ενώ όλα έδειχναν ότι ο Ηρόδοτος θα έπαιρνε την πρόκριση, στις καθυστερήσεις του αγώνα οι Ασίτες ισοφάρισαν με τον ίδιο τρόπο. Ο Φωτουλάκης ανέτρεψε τον Σταυρακάκη και παράλληλα ο αμυντικός του Ηροδότου αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα παίρνοντας τον δρόμο για τα αποδυτήρια. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σκαλιδάκης που έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί ανέλαβε δράση ο Θεόφιλος Κουρούπης που σκόραρε δύο φορές στέλνοντας την ομάδα του στην ημιτελική φάση. Πρώτα στο 108΄ με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-2 ωστόσο ο Κοζορώνης δύο λεπτά αργότερα με τον ίδιο τρόπο ισοφάρισε εκ νέου κάνοντας το 2-2. Ο Θεσσαλονικιός ποδοσφαιριστής “χτύπησε” ξανά και στο 117΄ με πλασέ μετά από πάσα του Παπαδάκη έκανε το 2-3 δίνοντας στην ομάδα του τη νίκη-πρόκριση. Ασίτες: Πιπεράκης, Σταθάκης, Σκαλιδάκης, Κοζορώνης, Αποστολάκης Γ/Κ(102΄ Αποστολάκης Γ/Δ), Αποστόλου, Αγιομυργιαννάκης, Καραταράκης, Φυτίλης(70΄ Δασκαλάκης), Σταυρακάκης(106΄ Ιατράκης), Μεταξάκης Ηρόδοτος: Λιουδάκης, Φωτουλάκης, Αντωνακάκης, Κοζυράκης, Μαγάκης(90΄ Φωτάκης), Ζαφείρης, Κουρούπης, Τρουλάκης, Καραφωτιάς, Τσαλίχης(79΄ Παπαδάκης), Κλαδάς(82΄ Γκεος)