Αγώνες κυπέλου ΕΠΣΗ Κυριακής

Με έξι παιχνίδια συνεχίστηκε την Κυριακή η πρώτη φάση του κυπέλου της ΕΠΣΗ.

Εντυπωσιακή ήταν η ομάδα του Αθλόπολις η οποία προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλου με το εντυπωσιακό 9-1 εκτός έδρας απέναντι στον Πήγασο που έπαιξε με τερματοφύλακα τον αμυντικό του Μπελεχάκη, καθώς ο δεν υπήρχε τερματοφύλακας λόγω προβλημάτων. Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε στο 2’ ο Λίσλεβαντς, με τον Ροβύθη στο 5’ να κάνει το 2-0, ενώ το 3-0 σημείωσε στο 8’ ο Δαφνομίλης. Ο Φραγκουλάκης έκανε στο 11’ το 4-0, με τον Λίσλεβαντς στο 23’ να πετυχαίνει το 5-0, ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν 5-1 στο 36’ με τον Λιαδάκη που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 55’ ο Νοικοκυράκης σημείωσε το 6-1, με τον Συκιωτάκη να ανεβάζει στο 59’ τον δείκτη του σκορ στο 7-1, για να ακολουθήσουν τα γκολ του Τσαγκαράκη στο 65’ (8-1) και Συκιωτάκη στο 75’ για το τελικό, 9-1. Στα πέναλτι κρίθηκε η πρόκριση στην αναμέτρηση του Κεραυνού με τον Ζαρό, καθώς οι δύο ομάδες μετά από από 120’ λεπτά δεν κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα αν και χάθηκαν αρκετές ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι και μετά από έξι εκτελέσεις από κάθε πλευρά ο Κεραυνός πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση με σκορ 3-2. Σπουδαία νίκη-πρόκριση πήρε εκτός έδρας το Πετροκεφάλι απέναντι στην Αναγέννηση την οποία κέρδισε με σκορ 2-0. Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους σημείωσε ο Γιόνκοφ, το πρώτο με εκτέλεση πέναλτι στο 40’ και το δεύτερο λίγο πριν την ολοκλήρωση αγώνα (85’) με σουτ (2-0) σφραγίζοντας το εισιτήριο. Στην επόμενη φάση θα βρεθεί και ο Ηρακλής ο οποίος πήρε αγχωτική πρόκριση απέναντι στο Μεταξοχώρι με σκορ 1-0, χάρις σε τέρμα του Λουκαδάκη στο 75’, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι με τον Πλερονάκη. Το Μεταξοχώρι έπαιζε με δέκα παίκτες από το 25’ λόγω αποβολής του Μανιώρου. Χορταστικό παιχνίδι με οκτώ γκολ ήταν αυτό ανάμεσα στις Δαφνές καιτον Δωριέα, που βρήκε νικητές τους γηπεδούχους, 5-3. Τα γκολ για τους νικητές σημείωσαν οι Δασκαλάκης, Ψαρουλάκης, Ρουμελιώτης, Μαρνελάκης και Τζωρακοελευθεράκης, ενώ για τον Δωριέα σκόραραν οι Αποστολογιώργάκης και από δύο ο Ιούλι. Μεγάλη νίκη πρόκριση πήρε ο Μαραθώνας απέναντι στην ΑΕΚ με σκορ 2-1 στην παράταση, ίσως στη μεγαλύτερη έκπληξη της πρώτης φάσης. Στο 70’ ο Χρηστάκης με σουτ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους 1-0, με τον Κασσωτάκη να απαντάει μετά από οκτώ λεπτά (78’) κάνοντας το 1-1 που έμεινε μέχρι και το τέλος των 90’, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί ο Σερλιδάκης στο 110’ με σουτ έγραψε το 2-1 και έστειλε την ομάδα του στην επόμενη φάση. Παιχνίδια Σαββάτου