Κύπελλο ΕΠΣΗ

Αρκετά παίχνίδια έγιναν το Σάββατο για την πρώτη φάση του κυπέλου της ΕΠΣΗ.

Στο γήπεδο των Γουβών η τοπική ομάδα υποδέχθηκε το Λίντο το οποίο κέρδισε και πήρε την πρόκριση με σκορ 7-2. Ο Γιώργος Χαρίτος άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 10′, ενώ στο 12′ ο Βιτώρος έκανε το 0-2 και στο 20′ ο Μαραθιανός έκανε το 0-3, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 62′, πάλι ο Μαραθιανός διαμόρφωσε το 0-4, στο 66′ ο Γιακουμάκης το 0-5. Στο 71′ ο Μαραθιανός πέτυχε το τρίτο προσωπικό του τέρμα κάνοντας το 0-6 και στο 73′ χρίστηκε σκόρερ ο Καλπακίδης με το σκορ να είναι στο 0-7. Στο 75′ οι Γούβες κέρδισαν πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Καστελιανάκης και στο 80′ ο Π.Α.Ο. Γουβών μείωσε στο τελικό 2-7. Σε ακόμα ένα παιχνίδι με πολλά γκολ οι Ασίτες κέρδισαν εκτός έδρας 7-0 τον Κεραυνό Π. Tο σκορ άνοιξε μόλις στο 11′ ,όταν ο Σταυρακάκης (0-1), ενώ στο 15′ ο Ποτηράκης με σουτ μέσα στη περιοχή διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του. Στο 38′ ο Σταυρακάκης πέτυχε το 0-3, με τον Φινοκαλιώτη στο 45′ με κεφαλιά να κάνει το 0-4 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Λίγο μετά την έναρξη του Β’ μέρους (48′) ο Χελά σούταρε από αριστερά προς την εστία και ο Φινοκαλιώτης με προβολή την έστειλε στα δίκτυα κάνοντας το 0-5. Στο 59′ ο Δασκαλάκης σκόραρε με καρφωτή κεφαλιά για το 0-6, ενώ στο 78′ ο Σταυρακάκης πλάσαρε γράφοντας το τελικό 7-0 . Δύσκολη πρόκριση πήρε η Μινωϊκή απέναντι στον Κόροιβο, τον οποίο κέρδισε στην έδρα του 3-2, χάρις σε τέρματα των Γεωργακάκη με πέναλτι, Τζομπανάκης και Καραφωτιάς, ενώ για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Σαριδάκης και Λιάπης. Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στην αναμέτρηση Κόρακας-ΟΦΑ, με τις δύο ομάδες να βρίσονται ισόπαλες 2-2 στη λήξη του 90λεπτου με γκολ των Διακαντωνάκη στο 32′ (0-1), Χαριστάκη 34′ (1-1), Χατόγλου 49′ (1-2) και Νικολιδάκη στο 77′ (2-2), χωρίς να αλλάζει κάτι στην παράταση και στα πέναλτι οι φιλοξενούμενοι πήραν την πρόκριση 7-6. Στην Ανώπολη ο Ηρόδοτος δεν συνάντησε δυσκολίες, κερδίζοντας 4-1 τον Διαγόρα και πήρε την πρόκριση. Για την ομάδα του Λάκη Καργιωτάκη πέτυχαν από δύο γκολ οι Κλαδάς (20′ και 80′) με πλασέ, ενώ με τον ίδιο τρόπο σκόραρε και ο Κοζυράκης στο 25′ και το 43′. Για τους γηπεδούχους είχε μειώσει στο 38′ με απευθείας εκτέλεση φαουλ ο Σκουραδάκης. Στην επόμενη φάση πέρασε και ο Ρωμανός με νίκη 2-0 στην παράταση εντός έδρας απέναντι στη Δαμάστα. Το 1-0 έκανε στο 100′ ο Μάρκου, ενώ ο ίδιος παίκτης δέκα λεπτά αργότερα (110′) σφράγισε την πρόκριση κάνοντας το 2-0.