listen live
ακούτε τώρα: 12:00 -14:00

Ανατροπή & Πέναλτι - (Nίκος Μαρκάκης)

listen live
ακούτε τώρα: 12:00 -14:00

Ανατροπή & Πέναλτι - (Nίκος Μαρκάκης)

ακολουθεί: 14:00-16:00

Derby (Μανώλης Θέμελης)

e-radio logo

Εύκολη νίκη για την Εθνική Νεανίδων

Με το δεξί μπήκε μπήκε η Εθνική Νεανίδων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18, B’ Κατηγορίας, στην Αυστρία μετά το 87-50 επί της Αλβανίας στην πρεμιέρα.

Με μια εύκολη νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Εθνική Νεανίδων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (Β΄ κατηγορία) που διεξάγεται στην Αυστρία, καθώς επικράτησε της Αλβανίας με 87-50.

Η Αλβανία είχε το προβάδισμα στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα (5-9, 5΄25΄΄ και 7-11, 4΄27΄΄), με την ελληνική ομάδα να ισοφαρίζει σε 11-11 τρία λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Ακολούθησε ένα σερί 9-0 που έφερε το σκορ στο 20-11.

Η διαφορά στη δυναμικότητα των δύο ομάδων άρχισε να φαίνεται πιο έντονα στη δεύτερη περίοδο και με την Εζέτζα να μην έχει αντίπαλο κοντά στο καλάθι.  Έτσι η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με +14 (32-18, 3΄07΄΄) και στη συνέχεια με 41-25. Η Εθνική μας έπιασε ακόμα καλύτερο ρυθμό στην τρίτη περίοδο κάνοντας πολύ γρήγορα το 50-28, ενώ η διαφορά ανέβηκε στο +24 μετά από λέι απ της Πράπα (59-35, 4΄06΄΄) και λίγο αργότερα στο +28 (68-40).  

Η τέταρτη περίοδος ήταν τυπική διαδικασία, με τον ομοσπονδιακό προπονητή να δίνει χρόνο σε όλες τις αθλήτριες που έχει στη διάθεσή του με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 87-50.    

ΕΛΛΑΔΑ-ΑΛΒΑΝΙΑ 87-50
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-13, 41-25, 70-43, 87-50
Διαιτητές: Ινατσέου (Λευκορωσία), Μεκέλοβα (Σλοβακία), Σταν (Ρουμανία)
Ελλάδα (Γερεουδάκης): Χατζηβασιλείου, Γιαννούσιου 5, Καρακασίδου 7, Κάσδαγλη, Βαντσιούρη 12, Εζέτζα 19, Γασπαράτου 11(1), Κατσαμούρη 2, Κούκη 6, Κριμίλη 7, Κριμιτζά, Πράπα 18.
Αλβανία (Αλιμπέγκατζ): Κόμπο, Κελέσι, Ρέσπγια 13(1), Τόσκα 12(3), Βέρι 13, Κράτζα, Λούκατζ 7(1), Μέκο 5, Σινάνι.

Αύριο θα αντιμετωπίσει την Λιθουανία, η οποία στη δική της πρεμιέρα νίκησε την Βουλγαρία 84-67. Στον άλλον αγώνα του ομίλου το Ισραήλ δεν αντιμετώπισε πρόβλημα απέναντι στην Ελβετία, όπως δείχνει και το τελικό 87-45.

Αποτελέσματα – Πρόγραμμα

Α’ Όμιλος

Φινλανδία-Κύπρος 94-45

Ισλανδία-Πορτογαλία 51-80

Ρουμανία-Γεωργία 115-39

Β’ Όμιλος

Βουλγαρία-Λιθουανία 67-84

Ισραήλ-Ελβετία 87-45

Ελλάδα-Αλβανία 87-50

Γ’ Όμιλος

Ολλανδία-Μαυροβούνιο 39-52

Δανία-Τουρκία 75-65

Μ. Βρετανία-Αυστρία 53-50

Δ’ Όμιλος

Ουκρανία-Λευκορωσία 52-80

Λουξεμβούργο-Νορβηγία 61-30

Σλοβακία-Κόσοβο 112-31

Σάββατο 4 Αυγούστου

Α’ Όμιλος

19.00 Κύπρος-Ρουμανία

19.00 Πορτογαλία-Φινλανδία

21.15 Γεωργία-Ισλανδία

Β’ Όμιλος

14.30 Ελβετία-Βουλγαρία

16.45 Λιθουανία-Ελλάδα

16.45 Αλβανία-Ισραήλ

Γ’ Όμιλος

14.30 Μαυροβούνιο-Δανία

19.00 Αυστρία-Ολλανδία

21.15 Τουρκία-Μ. Βρετανία

Δ’ Όμιλος

14.30 Λευκορωσία-Λουξεμβούργο

16.45 Κόσοβο-Ουκρανία

21.15 Νορβηγία-Σλοβακία