Πρωταθλήτριες Κρήτης οι γυναίκες του Ο.Κ.Α. Αρκάδι

Την κούπα της πρωταθλήτρια Κρήτης σήκωσε το Αρκάδι στο ΒΑΚ, επικρατώντας του ΟΦΗ 67-57.

Η ομάδα του Ρεθύμνου όντας καλύτερη στο δεύτερο τελικό της ΕΚΑΣΚ γυναικών κατέκτησε το πρωτάθλημα και μαζί το «εισιτήριο» για τα μπαράζ ανόδου που οδηγούν στην Α2 εθνική κατηγορία.

Όσον αφορά το ματς οι φιλοξενούμενες μπήκαν από την αρχή δυναμικά στην αναμέτρηση με αποτέλεσμα να πάρουν κεφάλι εξ αρχής, με την πρώτη περίοδος να κλείνει υπέρ τους με 18-11. Στο δεύτερο δεκάλεπτο παρόλο που… έπεσε ο ρυθμός του παιχνιδιού, οι γυναίκες του Πλευράκη δεν έχασαν τα ηνία του σκορ από τα χέρια τους με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να κλείσει στο 33-25. Στην τρίτη περίοδο ο ΟΦΗ προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση και με επιμέρους σκορ 20-19 να ροκανίσει τη διαφορά. Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό, μιας και οι «κόκκινες» μετά την κοιλιά του 30’ βρήκαν και πάλι τις λύσεις στο σκοράρισμα με αποτέλεσμα να κλείσουν στο +10 τη συγκεκριμένη αναμέτρηση.

Έτσι έγραψαν το 2-0, κατέκτησαν τον τίτλο της πρωταθλήτριας Κρήτης και παρέλαβαν και το εισιτήριο για τα μπαράζ ανόδου, όπου από τις 20/6 έως και τις 24/6 θα διεκδικήσουν στο Μετς την επιστροφή τους στην Α2 εθνική κατηγορία.

ΟΦΗ-ΑΡΚΑΔΙ 57-67
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-18, 14-15, 20-19, 12-15
Διαιτητές: Μακρής-Καρανικόλα
ΟΦΗ (Καρλάφτης): Παπαδάκη, Ιατράκη 5 (1), Αγαθαγγέλου 3 (1), Βατσινά 21 (5), Χριστοφοράκη 2, Τζανετή 6 (2), Λιόντα 3 (1), Κουράτορα 4, Μαθιουδάκη, Κασαπίδη, Σφακιανάκη, Φωτιάδη 13.
ΑΡΚΑΔΙ (Πλευράκης): Κουρούρη Μ. 25 (3), Ανυφαντάκη, Παταράκη, Καούρη 15 (3), Κουλούρη Σ. 7 (1), Παναγιωτάκη 4, Καζά 8, Κανδεράκη, Σταυγιανουδάκη 2, Φοβάκη 6, Χαμογεωργάκη.