Επιστροφή στις νίκες για το Ρέθυμνο Cretan Kings

Τέλος στο αρνητικό σερί έβαλε το Ρέθυμνο Cretan Kings, το οποίο επικράτησε του ΓΛ Φάρου με 91-84, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League.

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό στην εξέλιξη του, έχοντας τον χαρακτήρα ντέρμπι από το πρώτο κ’ όλας λεπτό. Μάλιστα παρά το +16 του Ρεθύμνου στο ξεκίνημα της 2ης  περιόδου (34-18), οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να επανέλθουν, παίρνοντας το προβάδισμα με 36-37 (17’). Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι», αλλά ένα ξέσπασμα των παικτών του Νίκου Βετούλα ήταν αρκετό για να απομακρυνθούν με 9 πόντους (81-72 στο 37’). Ο ΓΛ Φάρος πραγματοποίησε την τελευταία του προσπάθεια για την ανατροπή (85-82 στο 39’), αλλά ένα καθοριστικό κλέψιμο του Γιαννόπουλου στα 21’’ πριν το φινάλε έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της Κρητικής ομάδας, για να κλείσει το σκορ εν τέλει υπέρ της με 91-84.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, το Ρέθυμνο Cretan Kings ξεκίνησε δυναμικά, καταφέρνοντας να προηγηθεί με 8-0, με καλάθια από τους Χόμπσον, Γκούντγουιν και Μούντι (4’). Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια μείωσαν σε 8-4, ενώ ο Λι με δύο εντυπωσιακά καρφώματα αύξησε τη διαφορά στο +6 (12-6 στο 6’). Ο ΓΛ Φάρος κατάφερε να μειώσει σε 15-12, αλλά με ένα σερί 12-1 οι παίκτες του Ρεθύμνου έκαναν το 27-13 (9’). Ο Μπαρτ με μπάζερ μπίτερ διαμόρφωσε το 27-15.
στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μπήκαν εξίσου επιθετικά στο παρκέ του «Μελίνα Μερκούρη», διευρύνοντας το σερί σε 16-1 για το 31-15 (11’). Το σκηνικό όμως δεν παρέμεινε για πολύ έτσι καθώς οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία του Ρεθύμνου και με δικό τους σερί 12-0 πλησίασαν στους 4 πόντους (34-30 στο 15’). Χρειάστηκαν περίπου 3 λεπτά για να σκοράρει ξανά η ομάδα της Κρήτης, με τον Χόμπσον εν τέλει να διαμορφώνει το 36-30. Στη συνέχεια ο Φάρος κατάφερε να πάρει για πρώτη φορά προβάδισμα, με τον Σάφτενααρ να γράφει το 36-37 (17’). Οι Γκούντγουιν και Ντάνιελς ήταν εκείνοι που απάντησαν (41-39), ενώ ο Γιαννόπουλος με σερί πόντους έδωσε «αέρα» +5 στους γηπεδούχους (46-41). Το ημίχρονο έκλεισε στο 46-44 με τον Μουράτο να σκοράρει από τα 6,75 για λογαριασμό της ομάδας του.

Στην 3η περίοδο το παιχνίδι εξελίχτηκε σε ντέρμπι. Οι φιλοξενούμενοι πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα στην αναμέτρηση με 5 πόντους στο 24 λεπτό ( 51-56). Η ομάδα του Ρεθύμνου όμως δεν άφησε τον αντίπαλο να ξεφύγει με τους Χόμπσον και Γιαννόπουλο να φέρνουν την αναμέτρηση και πάλι στα ίσια (58-58). Καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το προβάδισμα «βραχείας κεφαλής» για το 64-65.

Στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου το προβάδισμα άλλαξε ξανά… χέρια με τους γηπεδούχους να παρουσιάζονται πιο αποτελεσματικοί σε άμυνα και επίθεση. Ο Άρμστεντ έδωσε την απαιτούμενη ενέργεια και με δύο κλεψίματα έτρεξε στην αντεπίθεση, χτίζοντας σερί 12-4 για το 76-69 στο 35’. Ο Παπαντωνίου έδωσε «ανάσα» με τρίποντο στην ομάδα του (76-72), αλλά ο αρχηγός ΤΟΥ Ρεθύμνου δήλωσε «παρών» με «έμμεσο τρίποντο» και με καλάθι του Άρμστεντ που ακολούθησε η διαφορά πήγε στο +9 (81-72 στο 37’). Ο Μπαρτ ήταν εκείνος που προσπάθησε να κάνει την ανατροπή για την ομάδα του (85-82 στο 39’), αλλά ένα καθοριστικό κλέψιμο του Γιαννόπουλου στα 21’’ πριν το φινάλε και δύο εύστοχες βολές, έπειτα από αντιαθλητικό του Μπαρτ έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας μας (87-82). Εν τέλει, το Ρέθυμνο Cretan Kings πανηγύρισε στο 91-84.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-15, 46-44, 64-65, 91-84.
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Νίκος Βετούλας): Γκούντγουϊν 15 (12 ριμπάουντ), Μούντι 7 (2), Λι 10 (6 ριμπάουντ), Άρμστεντ 12, Χόμπσον 11 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Ντάνιελς 12, Κώττας, Χριστοδούλου, Στεφανίδης 10 (1), Παναρετάκης, Γιαννόπουλος 14 (2), Θεοδωρίδης.
ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ ΦΑΡΟΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Μουράτος 8 (1), Σάφτεανααρ 13, Παπαντωνίου 5, Κίλι 3 (1), Παπαμακάριος, Μπάλογκαν 5 (1), Μπάντερ 13 (2), Μαραγκός 4, Διαμαντάκος, Βαβάτσικος 4, Μπαρτ 29 (7/13 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ασίστ).