listen live
ακούτε τώρα: 00:00 - 08:00

Athletic Music - (Athletic Radio 104,2)

listen live
ακούτε τώρα: 00:00 - 08:00

Athletic Music - (Athletic Radio 104,2)

ακολουθεί: 08:00-10:00

Σύνδεση με Real fm (Καμπουράκης - Λυριτζής)

e-radio logo

Νίκη πάση θυσία θέλει η ΑΕΚ

Aπέναντι στη Στρασμπούρ για να ανοίξει ο δρόμος για τα play offs του Basketball Champions League.

Το πιο κρίσιμο (μέχρι το επόμενο) παιχνίδι της στο φετινό Basketball Champions League δίνει απόψε η ΑΕΚ υποδεχόμενη στο ΟΑΚΑ τη Στρασμπούρ (19:30, Novasports 1) για τη δωδέκατη αγωνιστική του τρίτου ομίλου.

Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στο 6-5 (μαζί επίσης με Βενέτσια και Μπαϊρόιτ) και η «Ένωση» με νίκη θα κάνει βήμα για να βρεθεί στα play offs, ειδικά αν υπερκαλύψει και το -2 του πρώτου αγώνα. Αν, δε, οι «κιτρινόμαυροι» κερδίσουν επίσης Ολίμπια στη Λιουμπλιάνα και Μπαϊρόιτ στη Γερμανία, τότε μπορούν να τερματίσουν ακόμη και δεύτεροι στο γκρουπ.

Ο Ντράγκαν Σάκοτα δεν υπολογίζει στον Τσινέμελου Ελόνου, που έχει πρόβλημα στον μηνίσκο και ούτως ή άλλως οδεύει προς αποχώρηση. Αντίθετα, την πρώτη του εμφάνιση θα κάνει ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος, ενώ διαθέσιμος θα είναι (όπως όλα δείχνουν) και ο Βινς Χάντερ που χθες βράδυ ανακοινώθηκε. 

Την Τετάρτη ο ΠΑΟΚ με αμφίβολους Κόνιαρη και Μαργαρίτη, που πάντως ακολούθησαν την αποστολή, αναμετράται με την Τενερίφη των Κατσικάρη και Βασιλειάδη στην Ισπανία, ενώ ο Άρης με αμφίβολο τον Αθηναίου και λιγοστές πλέον ελπίδες πρόκρισης φιλοξενεί την Μπεσίκτας.

Α’ ΟΜΙΛΟΣ
Καρσίγιακα – Μούρθια 19:00
Σάσσαρι – Γιουβέντους 21:30
Ενισέι – Χάποελ Χολόν (24/1, 14:30)
Όλντενμπουργκ – Μονακό (24/1, 21:00)

Η κατάταξη (σε 11 αγώνες):
1. Μονακό 11-0
2. Όλντενμπουργκ 7-4
3. Καρσίγιακα 7-4
4. Μούρθια 7-4
5. Σάσσαρι 4-7
6. Χάποελ Χολόν 3-8
7. Γιουβέντους 3-8
8. Ενισέι 2-9

Β’ ΟΜΙΛΟΣ
Νεπτούνας – Ορλαντίνα 19:00
Σαλόν – Λούντβιγκσμπουργκ 21:30
Βέντσπιλς – Γκαζιαντέπ (24/1, 19:00)
Τενερίφη – ΠΑΟΚ (24/1, 21:30)

Η κατάταξη (σε 11 αγώνες):
1. Τενερίφη 9-2
2. Λούντβιγκσμπουργκ 9-2
3. Νεπτούνας 6-5
4. Σαλόν 5-6
5. Βέντσπιλς 5-6

6. ΠΑΟΚ 5-6

7. Γκαζιαντέπ 3-8
8. Ορλαντίνα 2-9

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ
AEK-Στρασμπούρ 19:30
Εστουντιάντες-Μπαϊρόιτ 21:30
Μπάνβιτ-Ρόσα Ράντομ (24/1, 17:00)
Βενέτσια-Ολίμπια Λιουμπλιάνας (24/1, 21:30)

Η κατάταξη (σε 11 αγώνες):
1. Μπάνβιτ 8-3
2. Εστουδιάντες 7-4
3. Βενέτσια 6-5
4. Μπαϊρόιτ 6-5
5. Στρασμπούρ 6-5
6. ΑΕΚ 6-5
7. Ολίμπια 4-7
8. Ρόσα Ράντομ 1-10

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ
Νίμπουρκ-Αβελίνο 19:30
Ζιέλονα Γκόρα-Οστάνδη 19:30
Άρης-Μπεσίκτας (24/1, 19:30)
Ναντέρ-Βόννη (24/1, 21:30)

Η κατάταξη (σε 11 αγώνες):
1. Μπεσίκτας 8-3
2. Νίμπουρκ 7-4
3. Ναντέρ 7-4
4. Αβελίνο 5-6
5. Οστάνδη 5-6
6. Βόννη 4-7
7. Άρης 4-7
8. Ζιέλονα Γκόρα 4-7