listen live
ακούτε τώρα: 00:00 - 08:00

Athletic Music - (Athletic Radio 104,2)

listen live
ακούτε τώρα: 00:00 - 08:00

Athletic Music - (Athletic Radio 104,2)

ακολουθεί: 08:00-10:00

Σύνδεση με Real Fm (Νίκος Στραβελάκης)

e-radio logo

Και τώρα… Ηράκλειο

Ολοκληρώθηκε σε Χανιά και Ρέθυμνο η πρώτη φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Νέων και η Τελική φάση θα γίνει στο Ηράκλειο, αρχικά με την φάση των «16» όπου η Εθνική μας αντιμετωπίζει την Μαυροβούνιο την Τετάρτη (21.15) στα «Δύο Αοράκια».

Η Εθνική μας επικράτησε με 86-77 της Γερμανίας, καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση στον Πρώτο όμιλο στα Χανιά και πλέον η Τελική φάση της Διοργάνωσης μεταφέρεται από την Τετάρτη στο Ηράκλειο. 

Η Ελλάδα (19/07, 21:15) στα «Δύο Αοράκια» θα αντιμετωπίσει το Μαυροβούνιο για μία θέση στην προημιτελική φάση.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής, οι βαθμολογίες και τα ζευγάρια που προέκυψαν:

Α’ όμιλος
3η αγωνιστική
Κλειστό Κλαδισού – Χανιά
Τσεχία-Σουηδία 56-70
Γερμανία-Ελλάδα 77-86

Η βαθμολογία
1.Ελλάδα 6 (3-0)
2.Σουηδία 5 (2-1)
3.Γερμανία 4 (1-2)
4.Τσεχία 3 (0-3)

Β’ όμιλος
3η αγωνιστική
Κλειστό Κλαδισού – Χανιά
Μαυροβούνιο-Ισλανδία 50-60
Γαλλία-Τουρκία 71-54

Η βαθμολογία
1.Γαλλία 6 (3-0)
2.Τουρκία 4 (1-2)
3.Ισλανδία 4 (1-2)
4.Μαυροβούνιο 4 (1-2)

Γ’ όμιλος
3η αγωνιστική
Κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» – Ρέθυμνο
Ουκρανία-Ισραήλ 83-91
Λετονία-Λιθουανία 61-89

Η βαθμολογία
1.Ισραήλ 6 (3-0)
2.Λιθουανία 5 (2-1)
3.Ουκρανία 4 (1-2)
4.Λετονία 3 (0-3)

Δ’ όμιλος
3η αγωνιστική
Κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» – Ρέθυμνο
Ιταλία-Σλοβενία 63-82
Ισπανία-Σερβία 88-87

Η βαθμολογία
1.Ισπανία 6  (3-0)
2.Σερβία 5 (2-1)
3.Σλοβενία 4 (1-2)
4.Ιταλία 3 (0-3)

Οι νοκ-άουτ φάσεις

Φάση των «16»
(Ηράκλειο)
25.Ελλάδα-Μαυροβούνιο
Τετάρτη 19 Ιουλίου, 21:15 – Κλειστό «Δύο Αοράκια»

26.Σουηδία-Ισλανδία
Τετάρτη 19 Ιουλίου, 14:30 – Κλειστό «Δύο Αοράκια»

27.Τουρκία-Γερμανία
Τετάρτη 19 Ιουλίου, 14:30 – Κλειστό Πανεπιστημίου

28.Γαλλία-Τσεχία
Τετάρτη 19 Ιουλίου, 19:00 – Κλειστό Πανεπιστημίου

29.Ισραήλ-Ιταλία
Τετάρτη 19 Ιουλίου, 16:45 – Κλειστό «Δύο Αοράκια»

30.Λιθουανία-Σλοβενία
Τετάρτη 19 Ιουλίου, 19:00 – Κλειστό «Δύο Αοράκια»

31.Σερβία-Ουκρανία
Τετάρτη 19 Ιουλίου, 21:15 – Κλειστό Πανεπιστημίου

32.Ισπανία-Λετονία
Τετάρτη 19 Ιουλίου, 16:45 – Κλειστό Πανεπιστημίου

Προημιτελική Φάση 
(Ηράκλειο)
37.Νικητής αγώνα 25 – Νικητής αγώνα 30
Πέμπτη 20 Ιουλίου, 21:15 – Κλειστό «Δύο Αοράκια»

38.Νικητής αγώνα 26 – Νικητής αγώνα 29
Πέμπτη 20 Ιουλίου, 14:30 – Κλειστό «Δύο Αοράκια»

39.Νικητής αγώνα 27 – Νικητής αγώνα 32
Πέμπτη 20 Ιουλίου, 16:45 – Κλειστό «Δύο Αοράκια»

40.Νικητής αγώνα 28 – Νικητής αγώνα 31
Πέμπτη 20 Ιουλίου, 19:00 – Κλειστό «Δύο Αοράκια»

Αγώνες κατάταξης (9-16)
33.Ηττημένος αγώνα 25 – Ηττημένος αγώνα 30
Πέμπτη 20 Ιουλίου, 21:15 – Κλειστό Πανεπιστημίου

34.Ηττημένος αγώνα 26 – Ηττημένος αγώνα 29
Πέμπτη 20 Ιουλίου, 14:30 – Κλειστό Πανεπιστημίου

35.Ηττημένος αγώνα 27 – Ηττημένος αγώνα 32
Πέμπτη 20 Ιουλίου, 16:45 – Κλειστό Πανεπιστημίου

36.Ηττημένος αγώνα 28 – Ηττημένος αγώνα 31
Πέμπτη 20 Ιουλίου, 19:00 – Κλειστό Πανεπιστημίου

Ημιτελικοί
(Ηράκλειο)
47.Νικητής αγώνα 37 – Νικητής αγώνα 39
Σάββατο 22 Ιουλίου, 21:15 – Κλειστό «Δύο Αοράκια»

48.Νικητής αγώνα 38 – Νικητής αγώνα 40
Σάββατο 22 Ιουλίου, 19:00 – Κλειστό «Δύο Αοράκια»

Αγώνες κατάταξης (13-16)
41.Ηττημένος αγώνα 33 – Ηττημένος αγώνα 35
Σάββατο 22 Ιουλίου, 14:30 – Κλειστό «Δύο Αοράκια»

42.Ηττημένος αγώνα 34 – Ηττημένος αγώνα 36
Σάββατο 22 Ιουλίου, 16:45 – Κλειστό «Δύο Αοράκια»

Αγώνες κατάταξης (9-12)
43.Νικητής αγώνα 33 – Νικητής αγώνα 35
Σάββατο 22 Ιουλίου, 14:30 – Κλειστό Πανεπιστημίου

44.Νικητής αγώνα 34 – Νικητής αγώνα 36
Σάββατο 22 Ιουλίου, 16:45 – Κλειστό Πανεπιστημίου

Αγώνες κατάταξης (5-8)
45.Ηττημένος αγώνα 37 – Ηττημένος αγώνα 39
Σάββατο 22 Ιουλίου, 19:00 – Κλειστό Πανεπιστημίου

46.Ηττημένος αγώνα 38 – Ηττημένος αγώνα 40
Σάββατο 22 Ιουλίου, 21:15 – Κλειστό Πανεπιστημίου

Τελικοί
(Ηράκλειο)
Μεγάλος τελικός
Νικητής αγώνα 47 – Νικητής αγώνα 48
Κυριακή 23 Ιουλίου, 21:15 – Κλειστό «Δύο Αοράκια»

Μικρός τελικός
Ηττημένος αγώνα 47 – Ηττημένος αγώνα 48
Κυριακή 23 Ιουλίου, 19:00 – Κλειστό «Δύο Αοράκια»

Θέσεις 15-16
Ηττημένος αγώνα 41 – Ηττημένος αγώνα 42
Κυριακή 23 Ιουλίου, 12:00 – Κλειστό Πανεπιστημίου

Θέσεις 13-14
Νικητής αγώνα 41 – Νικητής αγώνα 42
Κυριακή 23 Ιουλίου, 16:45 – Κλειστό «Δύο Αοράκια»

Θέσεις 11-12
Ηττημένος αγώνα 43 – Ηττημένος αγώνα 44
Κυριακή 23 Ιουλίου, 14:15 – Κλειστό Πανεπιστημίου

Θέσεις 9-10
Νικητής αγώνα 43 – Νικητής αγώνα 44
Κυριακή 23 Ιουλίου, 14:30 – Κλειστό «Δύο Αοράκια»

Θέσεις 7-8
Ηττημένος αγώνα 45 – Ηττημένος αγώνα 46
Κυριακή 23 Ιουλίου, 16:30 – Κλειστό Πανεπιστημίου

Θέσεις 5-6
Νικητής αγώνα 45 – Νικητής αγώνα 46
Κυριακή 23 Ιουλίου, 18:45 – Κλειστό Πανεπιστημίου