Ολυμπιακός – Παναθηναικός 64-82

Η Ομάδα του Ζότς συνέτριψε στο ΣΕΦ τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ του Γιαννάκη Με 64-82 και ξέφυγε στο κυνήγι του τίτλου.

Με χιόνι που έλιωσε σε πράσινη φωτιά, έμοιαζε χθες ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ, ο οποίος γνώρισε την συντριβή από τον Παναθηναϊκό με 82-64, σε ένα παιχνίδι κυριολεκτικά πάρτι των πρωταθλητών Ευρώπης. Μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους οι δύο ομάδες επιβεβαίωσαν τον τίτλο του ντέρμπι, από κει και πέρα όμως, οι παίκτες του Ομπράντοβιτς επέβαλλαν τον δικό τους νόμο. Κορυφαίος ο Ουίνστον με 26 πόντους και 7/8 τρίποντα. Το θερμόμετρο μπορεί να έδειχνε –2 εκτός ΣΕΦ, μέσα όμως ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε… καυτός. Οι «πράσινοι» έκαναν το ιδανικό ξεκίνημα σε ένα ντέρμπι μεταξύ αιωνίων. Εύστοχοι σε υπερθετικό βαθμό, υπομονετικοί στις επιθέσεις τους και με άμυνα από το πρώτο κιόλας λεπτό έδειχνε να αποσυντονίζει πλήρως τους γηπεδούχους. Ο Κένεντι Ουίνστον έβλεπε το καλάθι των «ερυθρολεύκων» βαρέλι και με 4/4 τρίποντα στα πρώτα δέκα λεπτά ήταν ουσιαστικά εκείνος που έβαλε τον Παναθηναϊκό στην θέση του οδηγού. Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι, στην επίθεσή τους δεν είχαν αρχή μέση και τέλος. Ο Τζάκσον χρεώθηκε από νωρίς με δεύτερο φάουλ και δεν πρόλαβε να εγκλιματιστεί, ενώ ο Γκριρ, καθυστέρησε πολύ να βρει ρυθμό. Μόνο ο Τεόντοσιτς κατάφερε να προσφέρει μερικές λύσεις, οι οποίες όμως, δεν αρκούσαν. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η διαφορά να αυξάνεται με μαθηματική ακρίβεια υπέρ των «πρασίνων» οι οποίοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 16-26. Το δεύτερο δεκάλεπτο περιλάμβανε διαφορετικό μενού. Ο Ολυμπιακός έδειξε από νωρίς να συνέρχεται. Ο Τζάκσον πέρασε στο παρκέ και η εικόνα των γηπεδούχων άλλαξε αισθητά. Αρχικά ο Ζίζιτς και στην συνέχεια ο Πρκάτσιν δεν κατάφεραν να περιορίσουν τον Αμερικάνο παρά μόνο με φάουλ. Οι συνέπειες του inside παιχνιδιού των γηπεδούχων έφερε καρπούς ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει μέχρι και στο καλάθι (36-38) ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Σε όλο αυτό το διάστημα που οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στη διεκδίκηση της νίκης, ο Παναθηναϊκός αγωνίζονταν χωρίς τον Δημήτρη Διαμαντίδη που είχε αποσυρθεί στον πάγκο λόγω των δύο φάουλ που είχε, ενώ εκτός ήταν και ο πρωταγωνιστής του πρώτου δεκαλέπτου Κένεντι Ουίνστον. Ο Γιασικεβίτσιους σε αυτό το διάστημα, δεν πρόσφερε κάτι σημαντικό στους «πράσινους» αντίθετα έκανε δύο λάθη και ένα άστοχο σουτ. Το πρώτο μέρος έληξε 36-41, χάρη σε ένα εύστοχο «κρεμασμένο» τρίποντο του Διαμαντίδη, ο οποίος αμέσως με την είσοδό του βελτίωσε σημαντικά την εικόνα της ομάδας του. Το ξεκίνημα της επανάληψης άνηκε όπως και το ξεκίνημα του αγώνα άνηκε ολοκληρωτικά στον Παναθηναϊκό. Αρχικά δύο συνεχόμενα τρίποντα των Ντικούδη και Σπανούλη έστειλαν την διαφορά ξανά στους δέκα πόντους. Ο Ολυμπιακός δεν βρήκε απάντηση. Δεν κατάφερε να κάνει έξυπνο παιχνίδι στην επίθεση, προδόθηκε από αρκετές βεβιασμένες προσπάθειες των παικτών του και τελικά σε μια ολόκληρη περίοδο κατάφερε να βάλει μόλις 8 πόντους, χωρίς καν να αποκτήσει δικαίωμα να εκτελεί βολές. Όταν δε ξεκίνησε να πυροβολεί και πάλι ο Ουίνστον, το παιχνίδι έδειξε να φεύγει εντελώς από τα χέρια των «ερυθρολεύκων». Μέχρι το 30 το σκορ είχε γίνει 44-59 και ο Ολυμπιακός είχε μπροστά του μόλις δέκα λεπτά για να διορθώσει μια κατάσταση που τουλάχιστον σε εκείνο το σημείο έμοιαζε αδιόρθωτη. Οι «πράσινοι» έκαναν το πάρτι τους ακόμα πιο… μεγάλο στην τελευταία περίοδο. Ο Ολυμπιακός εξαφανίστηκε ολοκληρωτικά από το παρκέ του ΣΕΦ και απλά περίμενε καρτερικά τη μοίρα του. Σπανούλης, Πρκάτσιν και Ουίνστον έκαναν ότι ήθελαν. Η διαφορά άγγιξε και τους 24 πόντους (50-74), ενώ από το 35 και έπειτα ο Παναθηναϊκός έπαιζε άνετος, χαλαρός και χωρίς πια να δίνει ιδιαίτερη σημασία. Μία ακόμα τραγική εμφάνιση από τον Λιν Γκριρ, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 0/10 σουτ και πολύ κακές επιλογές, σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Κανένας από πλευράς «ερυθρολεύκων» δεν μπόρεσε να διακριθεί, σε ένα ματς που οι γηπεδούχοι μάλλον θα επιδιώξουν να ξεχάσουν γρήγορα.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 36-41, 44-59, 64-82 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Μπλάκνεϊ 6, Παπαμακάριος 7, Πρίντεζης 7, Τεόντοσιτς 12 (1), Μπουρούσης 8 (1), Γκριρ, Μαυροκεφαλίδης 6, Βασιλόπουλος 7 (1), Βασιλειάδης 6, Τζάκσον 5 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης 1, Σπανούλης 14 (2), Μπετσίροβιτς, Μπατίστ 13 (2), Ζίζιτς 2, Χατζηβρέττας, Ντικούδης 9 (2), Πρκάτσιν 6, Διαμαντίδης 6 (2), Ουίνστον 26 (7), Γιασικεβίτσιους 5 (1).