ΑΓΟΡ – Ολύμπια Λάρισας 78-71

Η… ελπίδα πεθαίνει τελευταία και μετά από τη νική του Ρεθύμνου επί της Ολύμπιας Λάρισας με 78-71

Το Ρέθυμνο επικράτησε με 78-71 της Ολύμπια Λάρισας και πήρε σημαντική ανάσα στην υπόθεση παραμονή. Οι Κρητικοί ήθελαν τη νίκη για να διατηρήσουν ζωντανές τις ελπίδες τους για να μην αποχαιρετήσουν την Α1 κατηγορία. Με τον Καραποστόλου να είναι ο πρώτος σκόρερ, τον Γιανγκ να σημειώνει κρίσιμα και καθοριστικά καλάθια, τους Πιστόγεβιτς, Τόπιτς και Νάτσφεϊ να κάνουν σημαντική δουλειά σε άμυνα και επίθεση. Η Ολύμπια μπήκε πιο δυναμικά στον αγωνιστικό και προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό της. Κάτι το οποίο εν μέρει το κατάφερε, πήρε το προβάδισμα στο σκορ, αλλά δεν κατάφερε να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας. Το Ρέθυμνο μπορεί να παρουσιάστηκε “παγωμένο” αλλά έβρισκε τις λύσεις να μείνει κοντά στο σκορ. Η δεύτερη περίοδος ήταν τελείως διαφορετική για τις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι λες και τους άγγιξε “μαγικό ραβδί” άρχισαν να πιέζουν στην άμυνα αλλά και να “εκτελούν” στην επίθεση. Στην επανάληψη, τα πράγματα έγιναν πιο… σκληρά. Το Ρέθυμνο ήθελε τη νίκη και αυτό φαινόταν στη δύναμη των παικτών του, ενώ η Ολύμπια δεν είχε τις απαραίτητες λύσεις από τους βασικούς της παίκτες. Η διαφορά ανέβηκε στους 11 πόντους για τους Κρητικούς, αλλά κάποια λάθη και κάποια “ξεσπάσματα” των Θεσσαλών κατέβασαν και πάλι τη διαφορά στους πέντε πόντους (65-60). Κάπου εκεί ένα τρίποντο και μία βολή του Γιανγκ “συνέφερε” το Ρέθυμνο, ενώ ο Αμερικανός ήταν αυτός που ουσιαστικά υπέγραψε τη νίκη της ομάδας του με πέντε συνεχόμενους πόντους 1.10” πριν το τέλος του αγώνα. Οι Κρητικοί “κυνήγησαν” να καλύψουν τη διαφορά του πρώτου αγώνα (ήθελαν νίκη με δέκα πόντους), αλλά ο Γιανγκ δεν το κατάφερε καθώς αστόχησε στο τρίποντο στην εκπνοή του αγώνα. Πεδουλάκης: “Ανακτήσαμε την αυτοπεποίθηση μας” Ο Αργύρης Πεδουλάκης μετά το τέλος της αναμέτρησης τόνισε: “Είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια πειθαρχημένη ομάδα που ανοίγει το παιχνίδι στην επίθεση και το κλείνει στην άμυνα. Ήταν λογικό να έχουμε άγχος. Στο α’ μέρος δεν αλλάζαμε τη μπάλα στην επίθεση και μοιραία είχαμε κακές επιλογές.

Στο β’ μέρος το διορθώσαμε αυτό. Ήμασταν καλύτεροι και κερδίσαμε μια καλή ομάδα. Τα παιδιά ανέκτησαν την αυτοπεποίθηση τους και στη συνέχεια έχουμε ένα παιχνίδι στη Ρόδο, το οποίο μπορεί να κρίνει πολλά’. Mπαρτζώκας: “Κρίθηκε στην τρίτη περίοδο” Ο Γιώργος Μπαρτζώκας στάθηκε στην περιπέτεια που είχε η αποστολή της Ολύμπιας μέχρι να φτάσει στο Ρέθυμνο αλλά και στην τρίτη περίοδο της αναμέτρησης. “Συγχαρητήρια στο Ρέθυμνο για τη δίκαιη νίκη. Είχαμε μια περιπέτεια στο ταξίδι μας για φτάσουμε εδώ και τα παιδιά έμειναν άυπνα το βράδυ του Σαββάτου.

Ο αγώνας κρίθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο καθώς κάναμε πολλά λάθη και δεν μπορέσαμε να σταματήσουμε τα πικ εντ ρολ του Ρεθύμνου. Στο τέλος προσπαθήσαμε να κρατήσουμε τη διαφορά για να μην μπούμε σε περιπέτειες σε περίπτωση ισοβαθμίας και το καφέραμε“. Τα δεκάλεπτα: 17-22, 32-33, 57-46, 78-71 Ρέθυμνο (Πεδουλάκης): Νικολαΐδης 1, Κούμουλος 5, Γκιζόγιαννης, Πετρόπουλος, Βαγενάς, Καραποστόλου 16(5), Γιανγκ 11(2), Νάτζφεϊ 14, Τόπιτς 7(1), Πιστόλιεβιτς 10, Ντέιβισον 7(1), Βουγιούκας 7. Ολύμπια (Μπαρτζώκας): Μπέλσερ 11(2), Κουμπούρας 3, Κούρτοβιτς 5, Αγγέλοφ 13(2), Τσιάρας 3(1), Γιαννουλάκος 2, Μπατής 9(1), Αριγκμπάμπου 12, Κινγκ 13(1)