ακολουθεί: 22:00-07:00

Athletic Music (Athletic Radio 104,2)

e-radio logo

Ζωντανός μένει ο Άρης

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στο κλειστό του Αγίου Θωμά με τον Άρη να νικά στην παράταση το Μαρούσι με 98-95 και να παραμένει ζωντανός στα πλέι οφ.

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στο κλειστό του Αγίου Θωμά με τον Άρη να νικά στην παράταση το Μαρούσι με 98-95 και να παραμένει ζωντανός στα πλέι οφ. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να προηγούνται με 17 πόντους στην τρίτη περίοδο, αλλά το Μαρούσι αντεπιτέθηκε στην τελευταία περίοδο με πρωταγωνιστές τους Μιλισάβλιεβιτς και Στίβενσον στέλνοντας το ματς στην παράταση με 84-84. Εκεί οι Θεσσαλονικείς παρουσιάστηκαν πιο ψύχραιμοι και με πρωταγωνιστές τους Μάσεϊ και Ράιτ έφτασαν στην επικράτηση ισοφαρίζοντας σε 1-1. Πλέον τα πάντα θα κριθούν σε τρίτο αγώνα που θα γίνει την Πέμπτη στο Αλεξάνδρειο. Συμπλοκές μεταξύ παικτών και οπαδών μετά τη λήξη της αναμέτρησης. Το ματς Ο Άρης ξεκίνησε αποφασιστικά τον αγώνα και με πολύ καλές επιλογές στην επίθεση, καθώς και εξαιρετική άμυνα κατάφερε να πετύχει τους πρώτους οκτώ πόντους της αναμέτρησης και να φτάσει στο 11-2 μετά από τρία λεπτά αγώνα. Σε αυτό το διάστημα οι Μπόισα και Ουάσινγκτον «κουβάλησαν» επιθετικά τους «κίτρινους». Οι γηπεδούχοι δεν άργησαν να «ζεσταθούν» και «ροκάνισαν» γρήγορα τη διαφορά (8-11), ενώ συνέχισαν την αντεπίθεσή τους με όπλα τους Στίβενσον και Χαραλαμπίδη. Δύο λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου ισοφάρισαν σε 18-18 και 22’’ αργότερα πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά στον αγώνα με 21-20. Το δεκάλεπτο έληξε στο 21-21 και το ντέρμπι μόλις είχε αρχίσει. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πορεύονται σώμα με σώμα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού οι… απόπειρες που έκανε ο Άρης να «χτίσει» κάποια διαφορά (21-25, 24-29) δεν είχαν αποτέλεσμα. Το Μαρούσι είχε πάντα τις απαντήσεις και παρέμενε κοντά στο σκορ, το οποίο περιορίστηκε λόγω της βελτίωσης στην άμυνα των δύο ομάδων, αλλά και της νευρικότητας εκατέρωθεν. Πάντως οι «κίτρινοι» της Θεσσαλονίκης είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και περισσότερες λύσεις στο σκοράρισμα, πράγμα που μετουσιώθηκε στο +8 με το οποίο έκλεισαν το ημίχρονο (37-45) χάρη σε τρίποντο του Μπόισα. Ο τελευταίος με 10 πόντους μαζί με τον Ηλιάδη ήταν οι πρώτοι σκόρερ των φιλοξενουμένων. Ο Άρης έχτισε στο τρίτο δεκάλεπτο πάνω στα θεμέλια της διαφοράς με την οποία έκλεισε το πρώτο μέρος. Με κλέψιμο και κάρφωμα του Μάσεϊ έφτασε στο +11 στα μέσα της περιόδου, ενώ με καλάθια των Ράιτ και Ηλιάδη η ψαλίδα άνοιξε στο 65-49. Η ομάδα του Γκόρντον Χέρμπερτ είχε πλέον θέσει γερά θεμέλια για την ισοφάριση. Το επιθετικό κρεσέντο συνεχίστηκε με τον Μάσεϊ με τρίποντο να φέρνει τη διαφορά στο +17, 72-55. Ο Στίβενσον προσπαθούσε με ατομικές ενέργειες να διατηρήσει την ομάδα του στο παιχνίδι, αλλά μάταια και η περίοδος έκλεισε με 72-59. Στο τελευταίο δωδεκάλεπτο το Μαρούσι έκανε την ύστατη προσπάθεια για αντεπίθεση και επέστρεψε δυναμικά. Με διαδοχικά καλάθια του Στίβενσον κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και πλησίασε στο -6, 77-71, με τρίποντο, δύο βολές κι ένα καλάθι του Μιλισάβλιεβιτς κάνοντας τον αγώνα και πάλι ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους τέσσερις (77-73) με κλέψιμο και λέι απ του Καϊμακόγλου και στους δύο (77-75) με μακρινό σουτ του Στίβενσον. Ο Ράιτ με ατομικές ενέργειες και δύο συνεχή καλάθια έδωσε μία ανάσα στους φιλοξενούμενους, αλλά το Μαρούσι έβρισκε εύκολα το δρόμο προς το καλάθι. Ακολούθησε λάθος του Ουάσινγκτον και ο Μιλισάβλιεβιτς με τρίποντο στο 1:05’’ πριν το τέλος έφερε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 82-81! Ο Ράιτ με σπουδαίο καλάθι στο οποίο κέρδισε και το φάουλ έδωσε ξανά προβάδισμα στον Άρη με 84-82. Ο Μιλισάβλιεβιτς κέρδισε φάουλ και με δύο βολές ισοφάρισε σε 84-84 13,8’’ πριν το τέλος. Στην επαναφορά έγινε φάουλ από τον Καϊμακόγλου στον Τσαλδάρη, ο οποίος όμως αστόχησε και στις δύο βολές, ενώ ο Μάσεϊ κόπηκε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Με τον Μιλισάβλιεβιτς να συνεχίζει το προσωπικό του σόου, το Μαρούσι προηγήθηκε με 90-87 στο έξτρα πεντάλεπτο, αλλά ο Καλαϊτζής με τρίποντο ισοφάρισε δύο λεπτά πριν το τέλος, ενώ ο Μάσεϊ έφερε τους Θεσσαλονικείς μπροστά με 94-90 με ένα λέι απ και δύο βολές. Ο Στίβενσον μείωσε σε 94-92, αλλά ο Μάσεϊ με κάρφωμα 15’’ πριν το τέλος διαμόρφωσε το 96-92. Ο Στίβενσον κράτησε ζωντανό το Μαρούσι με τρίποντο κάνοντας το 96-95 6,3’’ πριν το τέλος. Ο Ηλιάδης κέρδισε βολές 2,5’’ πριν το τέλος.