ακολουθεί: 19:00-20:00

"Κορίτσια για Μπάλα" - Αντζελίνα Μαυράκη και Ειρήνη Άγα

e-radio logo

Γκάζωσε στο τέλος ο Πανιώνιος

Μπορεί το Μαρούσι να ήταν μπροστά στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, όμως ο Πανιώνιος αρκούσε να παίξει καλά στην τελευταία περίοδο για να πάρει τα η νίκη με 92-80 και να αφήσει τους αντιπάλους του στην 6η θέση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος. Μπάξτερ και Καλαμπόκης οι κορυφαίοι από τους νικητές. Με κεκτημένη ταχύτητα από

Μπορεί το Μαρούσι να ήταν μπροστά στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, όμως ο Πανιώνιος αρκούσε να παίξει καλά στην τελευταία περίοδο για να πάρει τα η νίκη με 92-80 και να αφήσει τους αντιπάλους του στην 6η θέση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος. Μπάξτερ και Καλαμπόκης οι κορυφαίοι από τους νικητές. Με κεκτημένη ταχύτητα από το παιχνίδι με την ΑΕΚ, το Μαρούσι μπήκε ορεξάτο στο κλειστό του Ελληνικού και κατάφερε να επιβάλλει τον δικό του νόμο στην πρώτη περίοδο του αγώνα. Ο Πανιώνιος, δεν απέφυγε το εύκολο λάθος, έδωσε περισσότερες επιθέσεις στους αντιπάλους του, ενώ προσπαθούσε να βρει ρυθμό με καλά μεν αλλά άστοχα μακρινά σουτ. Το Μαρούσι έπαιξε πιο οργανωμένα, με περισσότερη υπομονή και με τον Μαυροειδή να αποτελεί ξανά τον ακρογωνιαίο λίθο της ομάδας. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με 22-25 και τον Πανιώνιο να μένει μέσα στο παιχνίδι κυρίως χάρη στον Ιβάν Ζορόσκι. Το παιχνίδι απέκτησε μια άγρια ομορφιά με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. ʼμεσα ο Πανιώνιος συνήλθε, οργανώθηκε τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά ενώ κατάφερε όχι απλά να περιορίσει την υπεροχή του Αμαρουσίου, αλλά να πάρει πλέον εκείνος το προβάδισμα στο σκορ και την ευθύνη να οδηγήσει την αναμέτρηση. Η μπάλα έφτασε στα χέρια του Μπάξτερ κοντά στο καλάθι, κυρίως μετά από καλά εκτελεσμένα pick en roll και ο Αμερικάνος μετατράπηκε στην σημαντικότερη απειλή για τον Σούλη Μαρκόπουλο και τους παίκτες του. Την στιγμή όμως, που το Μαρούσι έδειχνε ότι κινδυνεύει να χάσει ολοκληρωτικά τον έλεγχο Στίβενσον και Μαυροειδής ανέλαβαν να βγάλουν τα κάστανα από την φωτιά. Οι φιλοξενούμενοι, σταμάτησαν να… κατηφορίζουν έπαιξαν set μπάσκετ και αργά αλλά σταθερά κατάφεραν να μειώσουν και να συμβαδίσουν για αρκετό διάστημα με τους γηπεδούχους. Το τέλος του εικοσαλέπτου βρήκε τον πίνακα να δείχνει 44-43, μετά από τρίποντο που πέτυχε λίγο πριν την κόρνα ο Γιάννης Καλαμπόκης. Από το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και έπειτα το Μαρούσι ήταν αυτό που επέστρεψε στην θέση του οδηγού και ανάγκασε τον Πανιώνιο να τον κυνηγάει. Ο Μαρκόπουλος είχε την ευτυχία να βλέπει τους παίκτες του να μοιράζουν το σκοράρισμα και να διατηρούν ένα προβάδισμα της τάξεως των 4-6 πόντων. Αυτό το προβάδισμα οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να το διευρύνουν και να καθαρίσουν το ματς, όσο τουλάχιστον ο Μπάξτερ έδινε λύσεις στον Πανιώνιο και τον κρατούσε ζωντανό. Τα πράγματα άλλαξαν για τους γηπεδούχους στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης. Ο Αμερικάνος σέντερ και ο Γιάννης Καλαμπόκης πήραν την ομάδα στις πλάτες τους και ανέτρεψαν εξολοκλήρου την εις βάρος τους κατάσταση. Ο Πανιώνιος κατάφερε να αλλάξει τις ισορροπίες στην άμυνά του, μπέρδεψε το Μαρούσι, την ίδια στιγμή που επιθετικά οι λύσεις ήταν πολλαπλάσιες των προηγουμένων λεπτών. Με αυτό τον τρόπο οι γηπεδούχοι απέκτησαν προβάδισμα της τάξης των δέκα πόντων, το οποίο διατήρησαν μέχρι και το φινάλε (92-80). ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-25, 44-43, 59-65,92-80. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μάρκοβιτς): Ξανθόπουλος 2, Ζορόσκι 13(1), Γεωργαλής 7, Σάκοτα 6(1), Μπάξτερ 21, Καλαμπόκης 23(4), Νιούλεϊ 7(1), Κένταλ 8, Γιαννούλης 5. ΜΑΡΟΥΣΙ (Μαρκόπουλος): Στίβενσον 18(2), Νοέας, Χαραλαμπίδης 3(1), Μπουντούρης 5(1), Γιάζβιν, Μπράιαντ 10, Στεφανίδης 8(2), Μαυροειδής 11, Μιλισάβλιεβιτς 6(1), Μπάκιτς, Γλυνιαδάκης 10, Καϊμακόγλου 9(2).