Σύνδεση με Real fm (Καμπουράκης - Λυριτζής)

e-radio logo

Επιστροφή στις νίκες για τον Αρη

Την ουσία με το θέαμα συνδύασε στο Αλεξάνδρειο ο Άρης, που μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες επέστρεψε στις νίκες.

Οι «κίτρινοι» επιβλήθηκαν του Κολοσσού Ρόδου με 75-64 χάρις κυρίως της καλής τους άμυνας και της εξαιρετικής απόδοσης στην επίθεση των Ουάσινγκτον, Μάσεϊ, Ράιτ και Τέρι οι οποίοι προσέφεραν σκορ και θέαμα. Οι φίλοι των «κιτρίνων» που παρευρέθηκαν στο γήπεδο απόλαυσαν ένα ιδιαίτερα καλό απόγευμα, ενώ δεν παρέλειψαν να αποθεώσουν τους «πρώην» Βαγγέλη Αλεξανδρή, Αντώνη Ασημακόπουλο και Μάριο Ματαλό, με τον τε΄λευταίο να πετυχαίνει και το ύστατο τρίποντο του αγώνα. Τέλος ο Γκόρντον Χέρμπερτ δεν παρέλειψε να δώσει και ευκαιρίες στις νέες «σειρές» αφού χρησιμοποίησε στα τελευταία λεπτά ταυτόχρονα τους Σκορδίλη, Τσαϊρέλη και Καραδολάμη. Οι φιλοξενούμενοι με αυτή την ήττα έδωσαν παράταση στην αγωνία του υποβιβασμού αν και οι ήττες των ανταγωνιστών τους για την παραμονή αποτέλεσαν ευχάριστη είδηση για τον Βαγγέλη Αλεξανδρή και τους παίχτες. Οι χαλαρές άμυνες ήταν το κύριο χαρακτηριστικό του πρώτου δεκαλέπτου με τον Κολοσσό να «σφίγγει» στο δεύτερο δεκάλεπτο την άμυνά του. Η τρίτη περίοδος ανήκε αποκλειστικά στον ʼρη που μετά το ξέσπασμα που είχε το μόνο που έκανε ήταν να διατηρήσει την υπεροχή και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η διάθεση που είχαν αυτή τη φορά οι γηπεδούχοι, αποτυπώθηκε και στα 18 επιθετικά ριμπάουντ (σύνολο 38-28). Κύριο χαρακτηριστικό του πρώτου δεκαλέπτου ήταν η όρεξη που διακατείχε τον Ντάριους Ουάσινγκτον, που βρήκε άξιο συμπαραστάτη στην επίθεση το έτερο αμερικανό Τζερεμάια Μάσεϊ. Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 27-20 στο 10′, αν και αμυντικά η ομάδα έκανε αρκετά λάθη. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνά τους με αποτέλεσμα οι επιθετικές λύσεις του ʼρη όλο να λιγοστεύουν. Ο Κολοσσός «χτύπησε» κάτω από το καλάθι με Τζικάνοβιτς και Βουκσάνοβιτς μα αποτέλεσμα το παιχνίδι να έρθει στα ίσια (31-31 στο 15′). Το ημίχρονο έληξε στο 40-37, με τους Μάσεϊ και Πίνοκ να «πονοκεφαλίαζουν» εκατέρωθεν τους δύο προπονητές (13 και 11 πόντοι αντίστοιχα). Το τρίτο δεκάλεπτο για τον ʼρη ήταν σχεδόν πανομοιότυπο με το πρώτο. Ο Τσαλδάρης από την πλευρά του θέλησε να πάρει και αυτός μέρος στο. πάρτι των αμερικανών, με τον Ουάσινγκτον να συνεχίζει να σκοράρει, η άμυνα των «κιτρίνων» να ισχυροποιείται και η διαφορά να φτάνει σε διψήφια επίπεδα (52-41 στο 25′, 57-43 στο 28′). Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες στο 59-47, με τον Ρεϊσόν Τέρι να πραγματοποιεί το χάι λαιτ του αγώνα σε απίστευτο φόλοου κάρφωμα. πάνω από τους παίκτες του Κολοσσού! Στην τέταρτη περίοδο ο Κολοσσός προσπάθησε να αντιδράσει (63-54). Όμως η παρέα των Μάσεϊ Τέρι Ράιτ και Ουάσινγκτον είχε διαφορετική άποψη. Με διαδοχικά και εντυπωσιακά καλάθια έγραψαν το 67-54. Κάπου εκεί στέρεψαν και οι δυνάμεις των φιλοξενουμένων για να αντιδράσουν με τον Γκόρντον Χέρμπερτ να ρίχνει στο παρκέ και τους Καραδολάμη, Τσαϊρέλη, 50» πριν το τέλος, οι οποίοι αποθεώθηκαν από τον κόσμο. Η κίνηση αυτή έδειξε πως όλα είχαν τελειώσει. Ένα δευτερόλεπτο αργότερα ο Μάσεϊ έκανε το 5ο φάουλ του ώστε να μπει στο παιχνίδι και ο Σκορδίλης, με το τελικό 75-67 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων. Τα δεκάλεπτα: 27-20, 40-37, 59-47, 75-64. ΑΡΗΣ (Χέρμπερτ): Παντελιάδης, Τέρι 10(6ρ.), Τσαλδάρης 8 (2), Ουάσινγκτον 15 (1τρ., 4ας., 4λ.), Ράιτ 11 (2), Ηλιάδης 4, Μπόισα 5, Σκορδίλης, Μότολα 2, Μάσεϊ 20 (11ρ.), Τσαϊρέλης, Καραδολάμης. ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Αλεξανδρής): Βουκσάνοβιτς 7, Ματαλόν 3 (1), Πίνοκ 20, Γιοσίποβιτς 6, Τέιλορ 7 (1τρ., 6λ.), Παναγιωταράκος, Κουπίδης, Κουνούνης, Τζικάνοβιτς 7 (9ρ.), Ασημακόπουλος , Τόντιτς 6 (1), Διαμαντόπουλος 8.