Νίκη – βάλσαμο για τον ΟΦΗ

Επέστρεψε στις νίκες ο ΟΦΗ κερδίζοντας με 2-0 την Βέροια χάρις σε γκολ των Αγρίτη, Μανούσου. Πολύ αλλά και αδικαιολόγητο άγχος από τους παίκτες του Νίκου Αναστόπουλου.

Normal 0 false false false MicrosoftInternetExplorer4 st1:*{behavior:url(#ieooui) } /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:”Κανονικός πίνακας”; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:””; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:”Times New Roman”; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τις δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες εκατέρωθεν και να μπορούσαν να έχουν σκοράρει . Στο 22΄η Βέροια θα μπορούσε να έχει ανοίξει το σκορ με τον Καλτσά, όταν το σουτ του παίκτη της Βέροιας πέρασε λίγο άουτ. Οι γηπεδούχοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία ένα λεπτό αργότερα, όταν ο Αγρίτης σε θέση τετ-α-τετ είδε τον Συμεωνίδη να δείχνει τα αντανακλαστικά του και να απομακρύνει με τα πόδια. Τελευταία καλή στο πρώτο μέρος για τον ΟΦΗ στο 38΄όταν το σουτ του Ζορμπά πέρασε λίγο άουτ. Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στην επανάληψη και με την είσοδο του Ρούσεφ έγινε πιο επιθετικός. Στο 46΄Ο Ρούσεφ έβγαλε την σέντρα με το σουτ του Γιακούμπου να φεύγει μόλις άουτ. Στο 58΄ο ΟΦΗ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Βλόνταρτσικ με την Βέροια να συνεχίζει με 10 παίκτες. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αγρίτης ο οποίος από τα 11 μέτρα ευστόχησε και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Το γκολ του ΟΦΗ θα περίμενε κανείς να τον απελευθερώσει από το άγχος, όμως αυτό δεν συνέβη. Στο 66΄ ο Καλτσάς έχασε καλή ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.Στο 71΄οι φιλοξενούμενοι έχασαν την μεγαλύτερη ευκαιρία για να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα, Όταν ο Βεζυρίδης έδιωξε δύσκολα με τα πόδια το φάουλ του Καλί. Ο ΟΦΗ θα μπορούσε να είχε κλειδώσει το παιχνίδι στο 73΄όταν ο Συμεωνίδης απέκρουσε δύσκολα το σουτ του Γιακούμπου. Ότι δεν έγινε στο 73΄έγινε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μανούσο να «κλειδώνει» την νίκη για τον ΟΦΗ.  <a href=”http://www.coveritlive.com/mobile.php/option=com_mobile/task=viewaltcast/altcast_code=96071b97c8″ >ΟΦΗ – Βέροια</a>